خط تولید رب کارگاهی

ظرفیت: ۱۰ الی ۲۰ تن ورودی گوجه در روز

خط تولید رب کارگاهی ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات کم‌حجم ، جهت تولید رب در فضاهای کوچک مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. این خط تولید، با حداقل سرمایه‌گذاری قابل اجرا بوده و برای کارآفرینانی که به تازگی قصد ورود به عرصه تولید را دارند، گزینه مناسبی خواهد بود. خط تولید رب کارگاهی سیمرکو، جهت افزایش ظرفیت تولید، قابل توسعه به خط تولید رب صنعتی می‌باشد.

خط تولید رب کارگاهی
 • خط تولید رب کارگاهی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۲۵۰۰ الی ۵۰۰۰ عدد قوطی ۸۰۰ گرمی
 • فضای مورد نیاز : ۵۰ الی ۷۵ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ تن
 • برق مصرفی : ۴۴ کیلو وات
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۲۰ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ نفر

ویژگی‌ها

 • قابلیت بهره‌برداری از این خط جهت تولید سس کچاپ، مربا و رب انار
 • امکان تولید رب جهت بسته‌بندی در قوطی، شیشه و پت
 • طراحی ماشین‌آلات مطابق با الزامات اداره کل نظارت بر صنایع غذایی
 • قابلیت بهره‌برداری از خط تولید در دو شیفت کاری

لی‌اوت خط تولید رب کارگاهی

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید رب کارگاهی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید رب کارگاهی

خط تولید رب کارگاهی یک روش ابداعی در تولید رب گوجه فرنگی است که توسط گروه صنعتی سیمرکو برای نخستین بار در کشور پیاده‌سازی و اجرا شده است. این خط شامل حداقل ماشین آلات برای تولید رب به روش صنعتی در مقیاس کارگاهی است که می‌توان برای برای آن مجوزهای لازم را دریافت نمود.

فرآیند تولید رب به‌روش کارگاهی

تولید رب گوجه به روش کارگاهی شامل بخش‌های تخلیه و آبگیری گوجه، تغلیظ و بسته‌بندی می‌باشد:

 1. واحد تخلیه، شستشو و آبگیری
 2. واحد تغلیظ
 3. واحد بسته‌بندی

۱. بخش تخلیه، شستشو و آبگیری

گوجه‌فرنگی، به‌صورت سبدی وارد هاپر بالابر (الواتور) می‌شود و توسط نازل‌های آب‌پاش شسشه می‌شود. گوجه‌های شسشته‌شده وارد دستگاه آب‌گوجه‌گیر می‌شوند. این دستگاه، دو فرآیند خرد کردن و صاف کردن آب گوجه‌فرنگی را به‌صورت همزمان انجام می‌دهد. آب گوجه صاف شده پس از خروج از دستگاه آب گوجه‌گیر در مخزن استیل دو جداره ذخیره می‌شود. عملیات آنزیم‌بری آب گوجه در این مخزن توسط ژاکت دو جداره انجام شده و آب گوجه داغ توسط منو پمپ به بخش تغلیظ هدایت می‌شود.

۲. بخش تغلیظ

بخش تغلیظ در خط تولید رب کارگاهی شامل دستگاه بچ تک‌بول است که عملیات تبخیر تحت خلا را انجام می‌دهد. از آن‌جا که محصول تغلیظ شده در خط تولید رب کارگاهی مستقیما به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شود، فرآیند نمک‌زنی در همین مرحله انجام می‌شود. با افزودن 2 درصد نمک در بخش تغلیظ، بریکس رب گوجه به میزان استاندارد 25 تا 28 رسانده می‌شود.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی، رب گوجه به‌صورت داغ وارد هاپر دستگاه پرکن می‌شود و با قرار گرفتن قوطی‌های استریل شده در زیر نازل، عملیات پرکردن انجام می‌شود. قوطی‌های پرشده از رب به سمت دستگاه درب‌بند نیمه‌اتومات هدایت می‌شوند تا فرآیند پلمپ کردن درب قوطی انجام شود. قوطی‌های پلمپ‌شده داخل سبد اتوکلاو چیده شده و درون اتوکلاو آب داغ در دمای 90 درجه سانتی‌گراد به‌مدت 25  الی  30 دقیقه قرار داده می‌شوند.سپس قوطی‌ها توسط جرثقیل بلند شده و درون اتوکلاو آب سرد قرار می‌گیرند تا دمای آن‌ها به 35 درجه سانتی‌گراد کاهش یابد. قوطی‌ها در نهایت در جایی قرار داده می‌شوند تا پس از خشک شدن، عملیات لیبل‌زنی و شیرینک نهایی انجام شود.


خط تولید رب کارگاهی سیمرکو با ظرفیت ۱۰ الی ۲۰ تن ورودی گوجه در روز، بنا به درخواست کارفرما، با توجه به موضوعاتی از قبیل میزان سرمایه‌گذاری ثابت و زمان اجرای پروژه به دو صورت نو و اورهال اجرا می‌شود. این خط تولید، قابلیت بهره‌برداری در تولید محصولات دیگری نظیر مربا ، رب انار و سس کچاب را خواهد داشت.