خط تولید رب فله

ظرفیت: ۲۵۰ الی ۱۰۰۰ تن ورودی گوجه در روز

خط تولید رب فله ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از تکنولوژی تغلیظ Falling Film و DFF جهت تولید رب با کیفیت یکنواخت، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. خط تولید رب فله سیمرکو، قابلیت تولید رب با بریکس بالا را دار می‌باشد. این خط، جهت تولید روزانه 10 الی 50 تن رب با بریکس 34 تا 38، قابل استفاده خواهد بود.

خط تولید رب فله
 • خط تولید رب فله

مشخصات فنی

 • فضای مورد نیاز : ۱۲۰۰ الی ۲۲۰۰ مترمربع
 • ظرفیت دیگ بخار :۴ الی ۸ تن
 • برق مصرفی : ۱۸۰ کیلو وات
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۲۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۱۰۰مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۶ الی ۳۰ نفر

ویژگی‌ها

 • امکان تنظیم بریکس جهت تولید رب با اهداف مصرف در داخل و موضوعات صادراتی
 • طراحی ماشین‌آلات مطابق با الزامات اداره کل نظارت بر صنایع غذایی
 • قابلیت اجرا در ظرفیت‌های مختلف (کارگاهی، کارخانه‌ای و اورهال)
 • تسیهل در روند اخذ مجوز با بهره‌گیری از ماشین‌آلات و تجهیزات تمام استیل

لی‌اوت خط تولید رب فله‌ای

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید رب فله

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید رب فله

خط تولید رب فله، نوعی از خط تولید رب گوجه فرنگی است که صرفا به تولید رب گوجه فرنگی با بریکس بالا (۳۴ تا ۳۸) می‌پردازد و با حذف کردن ماشین آلات بسته بندی بخش عمده ای از هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

فرآیند تولید رب فله

تولید رب فله‌ای شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. واحد تخلیه، شستشو و آبگیری
 2. واحد تغلیظ
 3. واحد بسته‌بندی

۱. بخش تخلیه، شستشو و آبگیری

بخش تخلیه، شستشو و آبگیری شامل مراحل مختلفی است که طی آن گوجه به‌صورت فله‌ای‌ و یا همراه با سبد وارد کارخانه شده، سپس با انجام یک سری فرآیندهای پردازشی، آب گوجه صاف شده در انتهای این بخش حاصل می‌شود. فرآیندهای پردازشی که در این بخش صورت می‌گیرند، عبارتند از سورتینگ، خرد کردن، پیش‌پزی و پالپینگ که به‌ترتیب توسط ماشین‌آلات شستشو و سورتینگ، کراشر، پری‌هیتر و صافی توربو انجام می‌شوند.

۲. بخش تغلیظ

بخش تغلیظ مهم‌ترین بخش یک کارخانه رب گوجه‌فرنگی است که بیشترین میزان انرژی را صرف کرده و فرآیند اصلی تولید را انجام می‌دهد. غلظت رب فله که در این مرحله حاصل می‌شود بسیار حائز اهمیت است و معمولا دارای درجه بریکس ۳۴ الی ۳۸ می‌باشد. جهت رسیدن به این درجه بریکس، دستگاه کانتی‌نیوس مولتی افکت (چندمرحله‌ای) با قابلیت تنظیم بریکس نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه عملکردی اتوماتیک داشته، به‌طوریکه کافیست اپراتور، درجه بریکس مشخص را در کنترل پنل دستگاه ثبت کند تا تغلیظ مداوم جهت رسیدن به بریکس مورد نظر  ادامه پیدا کند. در انتهای این بخش، رب با بریکس بالا پس از خروج از دستگاه کانتی‌نیوس مستقیما به بخش بسته‌بندی پمپاژ می‌شود.

۳. بخش بسته‌بندی

عمل بسته‌بندی در خط تولید رب فله به‌صورت پمپاژ مستقیم از دستگاه کانتی‌نیوس به بشکه‌های ۲۰۰ کیلویی پلی‌اتیلن انجام می‌شود. فرآیند بسته‌بندی به این شکل است که ابتدا درون بشکه‌ها با نایلون پوشانده شده و سپس رب درون نایلون ریخته می‌شود. به دلیل غلظت بالایی که رب دارد، پس از گذشت مدتی، قسمت بالای سطح رب، لخته می‌شود. در این حالت،  کیسه‌های رب را به ضخامت ۲ سانتی‌متر، نمک‌اندود می‌کنند، و سپس نایلون را کشیده و درب بشکه را می‌بنند. محصول رب نهایی که در بشکه عرضه می‌شود، با توجه به آب‌وهوای منطقه، قابل نگهدرای در فضای باز به مدت یک هفته تا دو ماه خواهد بود.

نکاتی در مورد رب فله

منظور از رب فله، ربی است که در کیسه‌های پلاستیکی که درون بشکه‌های پلی‌اتیلن قرار داده شده است، بسته‌بندی می‌شود. تفاوت عمده رب فله با رب کنسروی، در همین فرآیند بسته‌بندی است. به دلیل حذف نمودن ماشین پاستوریزاتور در خط تولید رب فله برای طولانی نمودن ماندگاری رب فله از نمک استفاده می‌شود. بدین صورت که سطح بشکه‌های  پر شده از رب فله به صورت کامل با نمک پوشانیده می شود. صرف‌نظر از نوع بسته‌بندی، تفاوت عمده‌ی دیگر رب فله با دیگر انواع رب، در میزان غلظت یا شاخص بریکس آن می‌باشد. رب فله به‌عنوان رب با بریکس بالا شناخته شده به‌طوریکه درجه بریکس آن معمولا بین ۳۲ الی ۳۸ خواهد بود.

موارد استفاده از رب فله

رب فله به دلیل بریکس بالایی که دارد نسبت به رب قوطی کیفیت بالاتری داشته و برای صادرات مناسب است. البته برای ماندگاری طولانی‌تر رب فله می توان رب فله را در فرآیند اسپتیک تولید نمود. در این صورت می توان انتظار داشت تا یکسال و حتی بیشتر آن را نگهداری نمود.

رب فله می تواند پایه ای برای تولید دیگر محصولاتی باشد که بر پایه گوجه فرنگی است. برای مثال می توان در سس گوجه فرنگی، سس کچاپ و سایر محصولات با کیفیت بالا از رب فله معمولی و یا رب فله اسپتیک استفاده نمود. کشور روسیه که یکی ار شرکای تجاری ایران محسوب می شود یکی از بازارهای مستعد و مناسب برای رب گوجه فله بوده و برای تولید سس کچاپ و چاشنی گوجه فرنگی رب را با بریکس بالا و به صورت فله وارد می کند.

قیمت رب فله

قیمت رب فله چه اسپتیک باشد و چه معمولی بر اساس میزان بریکس آن سنجیده می‌شود. فرمولی که برای قیمت رب فله در نظر گرفته شده است بر اساس عدد بریکس رب فله محاسبه می‌گردد. به‌عنوان مثال، برای رب با بریکس ۳۶ با فرض بر این که قیمت هر بریکس ۳۰۰ تومان باشد، با ضرب نمودن عدد ۳۶ در ۳۰۰ عدد ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بدست می‌آید. بنابراین در این حالت می‌توان بنابراین در این حالت می‌توان چنین نتیجه گرفت که قیمت یک کیلو رب فله با بریکس ۳۶ برابر با ۱۰۸۰۰ تومان می‌باشد.

خط تولید رب فله، معمولا به افرادی توصیه می‌شود، که تمایل دارند جهت تسریع در فروش ، بدون صرف زمان برای برندینگ، رب گوجه را به‌صورت انبوه تولید کرده و پخش نمایند. تولید رب گوجه فله‌ای شامل بخش‌های تخلیه و آبگیری گوجه، تغلیظ و بسته‌بندی در بشکه می‌باشد.