خط تولید رب گوجه فرنگی

انواع خط تولید رب گوجه فرنگی سیمرکو

خط تولید رب صنعتی سیمرکو

خط تولید رب گوجه فرنگی صنعتی

خط تولید رب صنعتی ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از طراحی تغلیظ کننده با تکنولوژی MVR و DFF جهت تولید رب، با کیفیت یکنواخت، طراحی و اجرا می‌شود. این خط تولید قابلیت بهره‌برداری جهت تولید محصولات دیگری از قبیل کنسانتره میوه، سس کچاب ، رب انار و مربا را در فصولی که دسترسی به گوجه ربی وجود ندارد، مهیا می‌سازد.

خط تولید رب گوجه فرنگی صنعتی
خط تولید رب فله سیمرکو

خط تولید رب فله

خط تولید رب فله با بهره‌گیری از ماشین‌آلات آماده‌سازی و تغلیظ عملیات تولید رب گوجه را انجام می‌دهد. تولید رب در این خط با درجه بریکس 35 تا 38 انجام شده و محصول نهایی در بشکه‌های مخصوص نگهداری رب فله ارائه می‌شود. ظرفیت دریافت گوجه خام در خط تولید رب فله بسته به ماشین‌آلات به‌کار گرفته شده از 20 تا 200 تن در روز متغیر خواهد بود.

خط تولید رب فله
کارگاه کوچک تولید رب گوجه فرنگی

خط تولید رب کارگاهی

خط تولید رب کارگاهی جهت تولید رب در مقیاس کم مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌فرنگی با حداقل سرمایه با استفاده از این خط و توسط ماشین‌آلات خردکن‌، آب‌گوجه‌گیر، بچ، پرکن و درب‌بند تک‌هد، میسر خواهد بود. مزیت اصلی این خط تولید، قابلیت اجرا در فضاهای کوچک است.

خط تولید رب کارگاهی

خط بسته بندی رب گوجه فرنگی

خط بسته‌بندی رب گوجه‌فرنگی ساخت شرکت سیمرکو دارای سیستم tube and tube پاستوریزاتور و تونل پاستور 3 مرحله‌ای تمام‌اتومات با قابلیت کنترل دما جهت یکنواخت‌سازی کیفیت محصول است که برای بسته‌بندی رب در شیشه یا قوطی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

خط بسته بندی رب گوجه فرنگی

فیلم خط تولید رب گوجه فرنگی

فیلم خط تولید رب گوجه فرنگی

قیمت خط تولید رب گوجه فرنگی

خرید خط تولید رب گوجه ‌فرنگی

استعلام قیمت خط تولید رب گوجه‌ فرنگی

قیمت خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با توجه به موارد زیر تعیین می‌شود:

  • ظرفیت قطعی خط تولید: ظرفیت تولید که مشخص‌کننده نوع ماشین‌آلات است، مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت یک خط می‌باشد. به‌عنوان مثال در خطوط تولید رب گوجه‌فرنگی با ظرفیت بالا باید از دستگاه‌ تغلیظ‌کننده کانتی‌نیوس استفاده شود که هزینه‌های اولیه را  نسبت به تغلیظ کننده بچ که در خطوط با ظرفیت کمتر استفاده می‌شود، به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد.
  • نوع متریال ماشین‌آلات: نوع متریالی که ماشین‌آلات بر اساس آن طراحی و ساخته می‌شوند، عامل مهم دیگری در تعین قیمت یک خط تولید می‌باشد. به‌عنوان مثال تونل پاستور ۱۸ متری که با استیل ضدزنگ ساخته می‌شود، به‌میزان قابل توجهی نسبت به تونل پاستور آهنی گرانتر خواهد بود.
  • نو و یا اورهال بودن: هزینه‌های تمام‌شده در خط تولید اورهال‌شده معمولا بین ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از خط تولید با ماشین‌آلات نو می‌باشد.
  • میزان اتوماسیون: اتومات یا نیمه‌اتومات یک خط تولید یکی  دیگر از عوامل تاثیر‌گذار در هزینه‌های سرمایه‌گذاری است. عموما افزایش اتوماسیون و حداقلی کردن نیروی انسانی، منجر به افزایش هزینه‌های ثابت اولیه و کاهش هزینه‌های جاری خواهد شد. 

راه‌اندازی خط تولید رب گوجه فرنگی

راه‌اندازی خط تولید: از ایده اولیه تا تولید محصول نهایی

ماشین‌ آلات خط تولید رب گوجه‌ فرنگی

خط تولید رب گوجه ‌فرنگی به‌طورکلی شامل ۴ بخش اصلی است که عبارتند از:

گروه صنعتی سیمرکو، انواع مختلفی از خط تولید رب شامل خط تولید رب صنعتی، خط تولید رب کارگاهی، خط تولید رب فله‌ای، خط تولید رب اسپتیک و خط بسته‌بندی رب را طراحی و ارائه می‌نماید. ماشین ‌آلات خط تولید رب گوجه فرنگی با توجه به نوع و ظرفیت هر کدام از انواع خط تولید، تعیین می‌شوند.

بهره‌برداری‌های رایج از خط تولید رب گوجه ‌فرنگی

خط تولید رب گوجه‌فرنگی قابل بهره‌برداری در موارد زیر می‌باشد:

رب فله

رب فله

رب گوجه‌فرنگی در شیشه

رب گوجه‌فرنگی در شیشه

رب گوجه‌ دربسته‌بندی اسپتیک

رب گوجه‌ اسپتیک

کنسانتره گوجه‌فرنگی

سس کچاپ

سس کچاپ

سوالات متداول در زمینه راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌

کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که قصد راه‌اندازی خط تولید رب گوجه‌ فرنگی را دارند، معمولا در مراحل اولیه تصمیم‌گیری با سوالاتی مواجه می‌شوند که پاسخ به آن‌ها، می‌تواند در انتخاب نهایی آن‌ها موثر باشد. شرکت سیمرکو با توجه به تجربیات فراوانی که در حوزه راه‌اندازی کارخانه رب گوجه‌فرنگی داشته‌ است، بخشی از رایج‌ترین این سوالات را گردآوری نموده تا راه‌گشای افرادی باشد که در جهت رونق بخشیدن به تولید ملی، همت گمارده‌اند.

آیا امکان تغییر بهره‌برداری در خط تولید رب گوجه‌فرنگی وجود دارد؟

بلی، تغییر بهره‌برداری از خط تولید رب، جهت تولید محصولاتی نظیر مربا و کنسانتره میوه امکان‌پذیر است. تغییر بهره‌برداری، معمولا در فصولی که گوجه در دسترس نیست، طبق برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده‌ای که از قبل انجام شده است، صورت می‌گیرد.

آیا امکان کاهش هزینه‌های اولیه جهت راه‌اندازی خط تولید رب وجود دارد؟

بلی، کاهش هزینه‌های اولیه با تغییر در ظرفیت و شکل اجرای خط تولید، میسر خواهد شد. کاهش هزینه عموما با دو روش کاهش در ظرفیت ماشین‌آلات و یا خرید ماشین‌آلات دست دوم صورت می‌گیرد. شرکت سیمرکو، پلن‌های گوناگونی را برای اجرای خط تولید رب گوجه‌فرنگی در نظر گرفته است که شامل انواع صنعتی، کارگاهی و اورهال‌شده می‌باشد. اجرای خط تولید با ماشین‌آلات اورهال معمولا موجب کاهش ۴۰ درصدی هزینه‌های اولیه سرمایه‌گذاری کاهش خواهد شد.

برای تولید رب، چند نفر پرسنل کاری مورد نیاز می‌باشند؟

تعداد پرسنل لازم برای تولید رب گوجه‌فرنگی با توجه به ظرفیت خط تولید و میزان اتوماسیون ، تعیین می‌شود. به‌صورت معمول برای خط تولید رب کارگاهی به ۳ نفر و برای خط تولید رب صنعتی به ۸ الی ۳۵ نفر اپراتور جهت کار در بخش‌های مختلف آماده‌سازی، تغلیظ و بسته‌بندی نیاز خواهد بود.

برای تولید یک کیلوگرم رب، چقدر گوجه مورد نیاز است؟

تعیین نسبت دقیق بین گوجه ورودی به کارخانه و محصول رب تولید شده با توجه به دو پارامتر بریکس گوجه فرنگی و بریکس رب نهایی تعیین می‌شود. در حالتی که تولید رب با بریکس ۲۸ مورد نظر بوده و گوجه ورودی به کارخانه دارای بریکس اولیه ۵ باشد، می‌توان چنین برآورد نمود که از هر ۵/۵ کیلو گوجه ، یک کیلو رب حاصل خواهد شد.

دستگاه تولید رب گوجه چیست؟

بر خلاف چیزی که در اصطلاح عامه وجود دارد، دستگاهی به‌نام دستگاه تولید رب گوجه وجود ندارد. تولید رب گوجه شامل یک سری ماشین‌آلات است که مجموعا واحد یکپارچه‌ای را به‌نام خط تولید رب گوجه تشکیل می‌دهند. با این حال، گاها به دستگاه‌های تغلیظ‌کننده آب گوجه که شامل دستگاه‌های بچ و کانتی‌نیوس می‌باشد، دستگاه تولید رب گوجه یا اواپراتور گفته می‌شود.

سود تولید رب گوجه چقدر است؟

حاشیه سود تولید رب گوجه‌فرنگی از جمله پارامترهایی است که در طرح توجیهی محاسبه می‌گردد. به‌طور کلی با کسر هزینه‌های تولید از قیمت فروش محصول نهایی، سود تولید محاسبه می‌شود. قیمت فروش محصول نهایی با توجه به نوع خط می‌تواند به‌صورت فله یا بسته‌بندی باشد. هزینه‌های تولید با توجه به نوع ماشین‌آلات و شرایط خاص تولیدکننده محاسبه‌ می‌گردد. به‌عنوان مثال تولید‌کننده‌ای که دسترسی مناسبی به گوجه خام داشته باشد، محصول نهایی را با هزینه پایینتری تولید خواهد کرد.

چگونه یک کارخانه رب گوجه‌ فرنگی را احداث کنیم؟

ساخت یک کارخانه رب گوجه‌ فرنگی شامل مراحلی است که باید به‌صورت گام‌به‌گام انجام شود تا در نهایت یک خط تولید، مورد بهره‌برداری قرار گیرد. ارائه طرح توجیهی، اخذ جواز تاسیس، سوله‌سازی و عملیات عمرانی، اجرای زیرساختها، تامین ماشین‌آلات، نصب ماشین‌آلات، راه‌اندازی خط تولید، تولید آزمایشی محصول، اخذ جوازهای بهره‌برداری و در نهایت تولید و فروش محصولات با ظرفیت اسمی کارخانه، از جمله مراحلی است که باید طبق یک برنامه زمان‌بندی مشخص انجام شود تا یک کارخانه رب گوجه‌فرنگی تاسیس گردد.

چطور می‌توانیم لیستی از کارخانه‌جات رب موجود در ایران را تهیه کنیم؟

آنالیز رقبا و مباحثی نظیر چالش‌ها و فرصت‌های احداث کارخانه رب گوجه، از جمله مواردی هستند که در طرح امکان‌سنجی مورد بررسی قرار می‌گیرند. طرح امکان‌سنجی تولید رب گوجه که توسط مجموعه‌های همکار سیمرکو ارائه می‌شود، شامل لیستی از کارخانه‌جات رب در حال بهره‌برداری و همچنین کارخانه‌جاتی که جواز بهره‌برداری گرفته‌اند ولی هنوز تولید را شروع نکرده‌اند، می‌باشد.

برای اجرای خط تولید رب چقدر فضا مورد نیاز است؟

برای اجرای خط تولید رب صنعتی، بسته به ظرفیت ماشین‌آلات، معمولا به سوله‌ای با مساحت ۸۰۰ تا ۲۴۰۰ مترمربع نیاز خواهد بود. در موارد که اجرای خط تولید به صورت کارگاهی مورد نظر باشد، فضایی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع کفایت خواهد کرد. قابل ذکر است که این اعداد صرفا جهت پیاده‌سازی ماشین‌آلات است و شامل بخش‌های دیگر کارخانه نمی‌شود. فضای کلی مورد نیاز جهت اجرای کارخانه در مرحله طراحی کارخانه رب گوجه‌فرنگی به‌صورت دقیق تعیین خواهد شد.

پیشنهاد سیمرکو جهت راه‌اندازی خط تولید

گروه صنعتی سیمرکو ،سناریوهای گوناگون جهت اجرای خط تولید را با ماشین‌آلات نو یا اورهال‌شده در ظرفیت‌های صنعتی و کارگاهی ارائه می‌دهد. از آن‌جا که حالت‌های متعددی در اجرای خط تولید با ترکیب ماشین‌آلات گوناگون، به‌وجود می‌آید، انتخاب بهینه‌ترین گزینه، در جلسات توجیهی پیش از اجرای طرح، صورت می‌گیرد. جلسه توجیهی اولیه، جهت امکان‌سنجی و سنجش شرایط محل اجرای پروژه، در دفتر سیمرکو با حضور کارفرما و کادر فنی سیمرکو برگزار خواهد شد. جهت ارتباط با گروه صنعتی سیمرکو با دفتر مرکزی شرکت در تماس باشید.

 شرکت سیمرکو اقدامات صفر تا ۱۰۰ را برای راه‌اندازی خط تولید رب گوجه به صورت زیر انجام می‌دهد:

مطالب مفید