خط تولید ترشی مخلوط

ظرفیت: ۲ الی ۷ تن ورودی در روز

خط تولید ترشی مخلوط ساخت شرکت سیمرکو با بهره‌مندی از ماشین‌آلات فرآوری گوناگون نظیر اسلایسر ، دم‌گیر و پوست‌گیر صنعتی ، جهت تولید ترشی با طیف وسیعی از میوه و سبزیجات گوناگون، قابل بهره‌برداری می‌باشد. این خط، همچنین مجهز به دستگاه فرمولاسیون دو مرحله‌ای است که امکان تولید چاشی‌های مختلف ترشی، تندی و شوری را فراهم می‌نماید.

خط تولید ترشی مخلوط
 • خط تولید ترشی مخلوط

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۷۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۷ الی ۶۴ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۴ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • طراحی و ساخته‌شده با ماشین‌آلات تمام استیل
 • قابلیت عرضه به صورت کارگاهی و صنعتی
 • قابلیت طراحی و ساخت با ماشین‌آلات نو یا اورهال‌شده بسته به سفارش کارفرما
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • ساخت کلیه قطعات سایشی ماشین‌آلاات توسط آلیاژهایی با سختی بالا و ضد سایش
 • قابلیت تجیهز به PLC و HMI با سیستم اعلام خطا و سیستم عیب یابی هوشمند

لی‌اوت خط تولید ترشیجات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید ترشی مخلوط

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید ترشی مخلوط

خط تولید ترشی مخلوط جهت تولید محصول ترشی به‌صورت قطعات قابل مشاهده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. استفاده از انواع میوه، سبزیجات وصیفی‌جات با بهره‌گیری از ماشین‌آلات آماده‌سازی متنوع در این خط، امکان‌پذیر می‌باشد. ظرفیت ورودی مواد در این خط بر اساس نوع ماشین‌آلات بین ۲ تا ۷ تن در روز متغیر خواهد بود.

خط تولید ترشی مخلوط سیمرکو بسته به سفارش کارفرما و با در نظر گرفتن پارامترهایی از قبیل ظرفیت و میزان اتوماسیون، در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی و اجرا می‌شود. خط تولید ترشی کارگاهی، قابلیت پردازش ۲ تن مواد اولیه در روز را داشته و ۳۰۰۰ عدد شیشه ۷۵۰ گرمی ترشی را تولید می‌نماید. خط تولید صنعتی نیز با قابلیت پردازش ۷ تن مواد اولیه در روز، قادر است به میزان ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ترشی را در هر شیف کاری روزانه تولید نماید.

تولید ترشی میوه و سبزیجات در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید ترشی به روش صنعتی را درادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید ترشی به‌روش صنعتی

تولید ترشی به روش صنعتی شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

۱. بخش آماده‌سازی

در بخش آماده‌سازی، مواد اولیه به کانال شستشو وارد می‌شوند و در آن‌جا همراه با فشار آب شستشو داده می‌شوند. کانال شستشو معمولا به یک دستگاه حباب‌ساز (بلوئر) مجهز است که با دمیدن هوا موجب گل‌زدایی شده و هر گونه خاک و مواد خارجی را از روی سطح مواد می‌زداید. مواد اولیه پس از شستشوی اولیه در کانال شستشو وارد خط سورتینگ و شستشو می‌شوند و در آنجا به‌طور کامل جداسازی شده و شستشوی نهایی صورت می‌گیرد. مواد اولیه پس از شستشوی نهایی وارد دستگاه اسلایسر می‌شوند تا به‌اشکال دلخواه تکه‌ای یا نگینی، اسلایس شوند.

بخش دیگر آماده‌سازی در تولید ترشیجات مربوط به آماده‌سازی محلول است که توسط دستگاه فرمولاسیون انجام می‌شود. دستگاه فرمولاسیون به شکل ۲ طبقه ساخته می‌شود، به‌طوریکه در مخزن طبقه اول، فرموله کردن محلول با نمک و سرکه انجام می‌شود و در مخزن طبقه دوم، محلول ساخته شده، ذخیره می‌شود. در سمت دیگر خط تولید، آماده‌سازی ظروف شیشه‌ای جهت انجام فرآینده پرکردن، صورت می‌گیرد. آماده‌سازی شیشه‌ها با قرار دادن آن‌ها در گرم‌کن جهت جلوگیری از ترک‌خوردگی هنگام شستشو، و سپس شستشو توسط دستگاه شیشه‌شور انجام می‌شود.

۲. بخش تولید

بخش تولید در خط تولید ترشی مخلوط و نگینی شامل فرآیندهای پرکردن، پخت، پاستوریزاسیون و درب‌بندی می‌باشد. پرکردن مواد به‌صورت حجمی انجام می‌شود و سپس محلول‌ریزی توسط دستگاه محلول‌ریز انجام می‌گیرد. پس از محول‌ریزی، عملیات درب‌بندی شیشه‌ انجام می‌شود و سپس شیشه‌های پلمپ‌شده وارد دستگاه تونل پاستور می‌شود تا طی عبور از سه مرحله دوش آب داغ، دوش آب ولرم و دوش آب سرد، عمل پاستوریزاسیون صورت گیرد. شیشه‌های محصول پس از عبور از تونل پاستور وارد دستگاه خشک‌کن شیشه شده و از آنجا به بخش‌ بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی، شیشه‌ها ابتدا غلاف‌زنی می‌شوند و سپس توسط دستگاه لیبل‌زن، تاریخ و لیبل مورد نظر روی آن‌ها ثبت می‌شود. در انتهای بخش بسته‌بندی، عمل شیرینک کردن شیشه‌ها انجام شده و بدین ترتیب، محصول نهایی با بسته‌های چندتایی عرضه می‌شود.