خط تولید کنسرو زیتون

ظرفیت: ۳ الی ۹ تن ورودی زیتون در روز

خط تولید کنسرو زیتون ساخت شرکت سیمرکو، جهت تولید محصولات شور و ترش زیتون در انواع هسته‌دار ، بی‌هسته و اسلایسی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. خط تولید کنسرو زیتون با توجه به چگونگی اجرای عملیات سورتینگ، آماده‌سازی، پرکردن و درب‌بندی، قابل اجرا به‌صورت کارگاهی و صنعتی می‌باشد.

خط تولید کنسرو زیتون
 • خط تولید کنسرو زیتون

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۴۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ شیشه ۷۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۳ الی ۹ تن
 • برق مصرفی :۲۸ الی ۹۲ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۶ الی ۱۵ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • ساخته شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت هوشمندسازی خط تولید با سیستم اتوماسیون PLC

لی‌اوت خط تولید کنسرو زیتون

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو زیتون

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو زیتون

خط تولید کنسرو زیتون جهت تولید انواع محصولات شور و ترش زیتون در انواع هسته‌دار، بی‌هسته و اسلایسی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. خط تولید کنسرو زیتون ساخت سیمرکو در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی به‌ترتیب قابلیت پردازش ۳ تا ۹ تن زیتون در روز را داشته و به‌میزان ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ شیشه ۷۵۰ گرمی زیتون تولید می‌نماید. خط تولید کنسرو زیتون با تغییر اندکی در ماشین‌آلات آماده‌سازی، قابل بهره‌برداری جهت تولید انواع ترشیجات و شوریجات می‌باشد.

فرآیند تولید کنسرو زیتون به‌روش صنعتی

تولید کنسرو زیتون به روش صنعتی شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

۱. بخش آماده‌سازی

محموله زیتون معمولا در بشکه‌های پلاستیکی ۲۰۰ کیلویی که فرآیند تلخه‌گیری روی آن صورت گرفته است، وارد کارخانه می‌شود. بشکه‌های زیتون توسط دستگاه بشکه‌برگردان به مخزن الواتور تخلیه شده، سپس توسط نوار بالابر الواتور به ماشین سورتینگ زیتون منتقل می‌شوند. ماشین سورتینگ، زیتون را در گریدهای مختلف سورت کرده و به بخش‌های دیگر آماده‌سازی هدایت می‌کند.

در بخش‌های دیگر آماده‌سازی زیتون، فرآیندهای دم‌گیری، شستشو و هسته‌گیری انجام می‌شود. عمل دم‌گیری توسط دستگاه دم‌گیر زیتون انجام شده و سپس زیتون‌‌ها جهت انجام فرآیند شستشوی نهایی، به کانال شستشو هدایت می‌شوند. در نهایت، زیتون‌های شستشه شده به دستگاه هسته‌گیر زیتون وارد می‌شوند تا عمل هسته‌گیری زیتون به‌صورت اتوماتیک انجام شود.

در انتهای بخش آماده‌سازی، زیتون‌های هسته‌گیری شده وارد دستگاه دانسی‌متر می‌شوند. دستگاه دانستی‌متر به‌گونه‌ای طراحی شده است که زیتون‌های هسته‌دار که چگالی بیشتری دارند در بخش انتهای وان، ته‌نشنین شده و به قسمت سورتنیگ برگشت داده می‌شوند و زیتون‌های بی‌هسته از دستگاه عبور می‌کنند. زیتون‌های بی‌هسته به دستگاه بلانچر منتقل می‌شوند تا پخت مقدماتی روی آن صورت گرفته و بافت زیتون نرم شود. در بخش دیگر خط تولید نیز فرآیند آماده‌سازی محلول توسط دستگاه فرمولاسیون انجام شده و محلول فرموله‌شده با پمپ‌های سانتریفیوژ به دستگاه محلول‌ریز پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

بخش تولید شامل فرآیندهای پرکردن، محلول‌ریزی، درب‌بندی و پاستوریزاسون است. عمل پرکردن توسط دستگاه پرکن حجمی دوار انجام می‌شود و سپس شیشه‌های پرشده از زیتون به سمت دستگاه محلول‌ریز منتقل می‌شوند. دستگاه محلول‌ریز، محلول فرموله‌شده را درون شیشه‌های حاوی زیتون ریخته و سپس شیشه‌ها را با نوار انتقال به سمت دستگاه درب‌بند هدایت می‌کند. عملیات درب‌بندی در خط تولید کنسرو زیتون، توسط دستگاه درب‌بند شیشه انجام می‌شود. پس از درب‌بندی، شیشه‌های پلمپ‌شده از درون تونل پاستور عبور می‌کنند تا فرآیند پاستوریزاسیون، طی سه مرحله دوش آب داغ، دوش آب ولرم و دوش آب سرد، تکمیل شود. شیشه‌های پس از خروج از تونل پاستوریزاتور، وارد دستگاه خشک‌کن شده و سپس به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی عملیات غلاف‌زنی، لیبل‌زنی، چاپ اطلاعات تولید و شیرینک کردن انجام می‌شود و بدین ترتیب کنسرو زیتون در بسته‌های چندتایی آماده عرضه می‌گردد.