خط تولید مربای آلبالو

ظرفیت: ۱ الی ۳ تن ورودی در روز

خط تولید مربای آلبالو ساخت شرکت سیمرکو ، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک سورتینگ ، هسته‌گیر و دم‌گیر آلبالو ، فرآیند آماده‌سازی را انجام داده و محصول نهایی را طی فرآیندهایی کاملا اتوماتیک با ماشین‌آلات فرمولاسیون ، تغلیظ‌کننده بچ ، پرکن ردیفی ، درب‌بند شیشه و تونل‌پاستور ، تولید می‌نماید. این خط جهت تولید انواع مربا و مارمالاد آلبالو مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

خط تولید مربای آلبالو
 • خط تولید مربای آلبالو

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۷۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی : ۳۷ الی ۶۴ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۴ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • انجام اتوماتیک عملیات آماده‌سازی توسط ماشین‌آلات سورتینگ، دم‌گیر آلبالو و هسته‌گیر صنعتی
 • دارای ماشین‌آلات پاتیل‌گردان و بچ برای پخت‌اولیه مواد در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی PLC

لی‌اوت خط تولید مربا

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید مربای آلبالو

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید مربای آلبالو

خط تولید مربای آلبالوی ساخت شرکت سیمرکو ، بسته‌ به سطح اتوماسیون و ظرفیت پیشنهادی از سمت کارفرما در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی، ساخته و اجرا می‌شود. ظرفیت پذیرش آلبالوی ورودی در خط تولید کارگاهی برابر با ۱ تن در روز و در خط تولید صنعتی برابر با ۳ تن در روز می‌باشد که به‌ترتیب ۴۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی مربا تولید می‌نماید.

تولید مربای آلبالو در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید مربای آلبالو به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید مربای آلبالو

تولید صنعتی مربای آلبالو شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

در بخش ابتدایی آماده‌‌سازی، فرآیند شستشوی میوه‌های آلبالو پیش از ورود به خط تولید، صورت می‌گیرد. شستشوی آلبالو طی دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول، آلبالو‌‌هایی که به کارخانه آورده شده‌اند، درون کانال شستشو تخلیه می‌شوند و در این کانال توسط فشار آب با سیستم هوادهی توسط بلوئر، شسته می‌شوند. در مرحله دوم، آلبالوها، ، توسط نازل‌هایی که بر روی بالابر نصب ‌شده‌اند، آب‌پاشی شده و به خط تولید، وارد می‌شوند.

آلبالوهایی شسته‌شده در ابتدای خط تولید، روی نوار نقاله قرار گرفته و پس از بازرسی توسط پرسنل تولید به بخش‌های دیگر آماده‌سازی منتقل می‌شوند. در ادامه فرآیند آماده‌سازی، آلبالوها، پس از طی مراحل دم‌گیری و هسته‌گیری که‌ به‌ترتیب توسط دستگاه‌های دم‌گیر و هسته‌گیر انجام می‌شود، وارد دستگاه تغلیظ می‌شوند. دستگاه تغلیظ‌کننده بچ، دستگاهی است که فرآیند پخت و تغلیظ مربای آلبالو را با مکانیسم حرارت تحت خلا انجام می‌دهد. این مکانیسم پخت، موجب کیفیت بهتر محصول پخته‌شده می‌شود و از سوختگی آن ممانعت به‌عمل می‌آورد.

فرآیند آماده‌سازی با پخت و تغلیظ آلبالو درون دستگاه بچ تکمیل شده و مربای حاصله به هاپر پرکن در بخش تولید، منتقل می‌شود. در کنار آماده‌سازی محصول، در بخش دیگری از خط تولید نیز باید فرآیند آماده‌کردن شربت یا شهد آلبالو صورت گیرد. آماده‌ کردن شهد آلبالو توسط دستگاه فرمولاسیون و با افزودن آب و موادی مثل پکتین انجام می‌شود. شهد فرموله‌شده توسط این دستگاه نیز به هاپر پرکن پمپاژ می‌شود تا در بخش تولید مورد استفاده قرار گیرد.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، شیشه‌ها توسط سینی ترافیک در خط قرار گرفته و سپس به دستگاه شیشه‌شور منتقل می‌شوند تا جهت فرآیند پر کردن آماده شوند. عمل پرکردن به‌صورت خطی، بر حسب ظرفیت خط تولید با پرکن‌های ۲ پیستون یا ۳ پیستون ردیفی انجام می‌شود. دستگاه پرکن دارای یک هاپر همزن‌دار است که آلبالو و شهد را به‌خوبی میکس کرده و مخلوط همگن مربا را درون شیشه‌ها پر می‌کند. شیشه‌های مربا پس از پرشدن، به دستگاه درب‌بند شیشه منتقل می‌شوند تا عمل پلمپ درب شیشه توسط این دستگاه انجام شود. پس از درب‌بندی ، فرآیند پاستوریزاسیون توسط تونل پاستور انجام شده و بدین‌ترتیب، شیشه‌های مربا آماده تحویل به بخش بسته‌بندی می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی شامل عملیات غلاف‌زنی روی شیشه و سپس لیبل‌زنی و شیرینک است که به‌ترتیب توسط ماشین‌آلات غلاف‌زن، لیبل‌زن و شیرینک‌پک اتوماتیک انجام می‌شود. در نهایت، شیشه‌های مربای آلبالو، به‌صورت پکیج‌های چندتایی، در انبار، نگه‌داری شده و پس از طی مدت زمان قرنطینه و  کنترل کیفی، به بازار عرضه می‌شوند.