خط تولید مربای گل‌محمدی

ظرفیت: ۱ الی ۳ تن ورودی در روز

خط تولید مربای گل‌محمدی ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلاتی چون تغلیظ‌کننده بچ و فرمولاسیون دو طبقه ، جهت تولید مربا و مارمالاد گل با انواع شهدهای فرموله‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خط، در تولید انواع محصولاتی نظیر مربای گل و مربای بهار نارنج که مواد اولیه‌آنها به‌صورت فله و پاک‌شده به‌ کارخانه آورده می‌شوند، قابل بهره‌برداری خواهد بود.

خط تولید مربای گل‌محمدی
 • خط تولید مربای گل‌محمدی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۷ الی ۶۴ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۴ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • دارای ماشین‌آلات پاتیل‌گردان و بچ برای پخت‌اولیه مواد در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی PLC

لی‌اوت خط تولید مربا

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید مربای گل‌محمدی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید مربای گل‌محمدی

خط تولید مربای گل‌ شامل ماشین‌آلات پخت و تغلیظ، پرکردن، درب‌بندی و بسته‌بندی است که عملیات تولید مربا را انجام می‌دهند. ماده اولیه در این خط تولید، گل محمدی است که به‌صورت فله‌ای وارد کارخانه می‌شود. به همین جهت، خط تولید مربای گل فاقد ماشین‌آلات آماده‌سازی می‌باشد. از این خط، می‌توان در تولید انواع دیگر محصولات مشابه، نظیر مربای بهار نارنج نیز استفاده نمود.

خط تولید مربای گل‌محمدی سیمرکو ، بسته به میزان اتوماسیون و ظرفیت مورد نیاز کارفرما، در انواع کارگاهی و صنعتی تولید می‌شود. این خط در ظرفیت کارگاهی با قابلیت پذیرش ۱ تن مواد اولیه در هر روز، ۴۰۰۰ عدد شیشه و در ظرفیت صنعتی با ورودی ۳ تن مواد اولیه، ۱۲۰۰۰ عدد شیشه تولید می‌نماید.

تولید مربای گل‌محمدی در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید مربای گل به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید مربای گل

تولید صنعتی مربای گل شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

محموله گل‌محمدی در ابتدای بخش آماده‌سازی، جهت انجام فرآیند شستشو، در کانال شستشو تخلیه می‌شود. کانال شستشو مجهز به سیستم بلوئر است که با هوادهی به جریان آب، موجب غلیان شده و بدین ترتیب تمام مواد اضافی از سطوح خارجی گل‌ها، پاک می‌شوند. گل‌ها در ادامه، توسط بالابر به خط تولید هدایت شده و در این مسیر توسط نازل‌های موجود، آب‌پاشی می‌شوند تا فرآیند شستشو نهایی شود. گل‌برگ‌های شسته شده در ابتدای در نوار نقاله ورود به خط تولید، توسط اپراتور، از هم جدا می‌شوند. گل‌برگ‌های جدا شده، در نهایت با ورود به دستگاه بچ، توسط سیستم پخت تحت خلا، تغلیظ می‌شوند. گل‌های پخته‌شده جهت تولید مربا آماده می‌باشند. از سمت دیگر، شهد لازم برای مربا نیز توسط دستگاه فرمولاسیون، با اضافه کردن آب و پکتین ساخته می‌شود. بدین ترتیب محصول و شهد، آماده شده و توسط منوپمپ به هاپر پرکن در بخش تولید، انتقال می‌یابند.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، ابتدا شیشه‌های خالی توسط سینی ترافیک آماده شده و سپس با دستگاه شیشه‌شور شسته می‌شوند. در ادامه، شیشه‌های تمیز شده به زیر دستگاه پرکن منتقل می‌شوند تا به صورت داغ از مخلوط گل و شهد که توسط همزن‌، میکس‌ شده‌اند، پر شوند. پس از پرکردن، فرآیند پلمپ درب قوطی توسط درب‌بند شیشه انجام شده و در نهایت شیشه‌های مربا پس از عبور از تونل پاستور، به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی، شامل عملیات غلاف‌زنی، لیبل‌زنی و شیرینک کردن می‌باشد که به‌شکل اتوماتیک توسط ماشین‌آلات مربوطه انجام می‌شود. محصول نهایی مربای گل، پس از طی فرآیند بسته‌بندی و شیرینک، به‌صورت بسته‌های چندتایی، در انبارهای مخصوص، قرنطینه می‌شود تا جهت عرضه نهایی به بازار آماده گردد.