خط تولید مربای به

ظرفیت: ۱ الی ۳ تن ورودی در روز

خط تولید مربای بِه ساخت شرکت سیمرکو، جهت تولید انواع مربای بِه و مربای سیب در اشکال تکه‌ای و رنده‌شده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. فرآیندهای آماده‌سازی و تولید در این خط، به شکل کاملا اتوماتیک و توسط ماشین‌آلات سورتینگ ، پوست‌گیر ، قاچ‌کن ، فرمولاسیون ، بچ ، پرکن پیستونی و درب‌بند شیشه انجام می‌شود. در این خط، علاوه بر تولید مربای بِه، تولید محصولاتی نظیر مربای بالنگ و محصولات ترکیبی نظیر مربای میکس به و هویج ، نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

خط تولید مربای به
 • خط تولید مربای به

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۷ الی ۶۴ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۴ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • انجام اتوماتیک عملیات آماده‌سازی توسط ماشین‌آلات سورتینگ، پوست‌گیر و قا‌چ‌کن
 • دارای ماشین‌آلات پاتیل‌گردان و بچ برای پخت‌اولیه مواد در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی PLC

لی‌اوت خط تولید مربا

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید مربای به

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید مربای به

خط تولید مربای بِه سیمرکو، در انواع کارگاهی و صنعتی ، به‌ترتیب با ظرفیت‌های پذیرش ۱ تن و ۳ تن مواد اولیه در روز، طراحی و ساخته می‌شود. ظرفیت تولید محصول در خط تولید کارگاهی برابر با ۴۰۰۰ عدد شیشه و در خط تولید صنعتی برابر ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی در هر شیفت کاری روزانه می‌باشد.

تولید مربای بِه در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید مربای به و سیب به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید مربای بِه

تولید صنعتی مربای بِه شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

میوه‌های بِه در ابتدای بخش آماده‌سازی، در کانال‌های شستشو تخلیه شده تا در این کانال، با سیستم هوادهی بلوئر و ایجاد طغیان آب، شسته شوند. در ادامه، فرآیند شستشو با آب‌پاشی توسط نازل‌های آب در نوار بالابر، تکمیل شده و میوه‌های بِه شسته‌شده به خط تولید وارد می‌شوند.

آماده‌سازی بِه جهت تولید مربا شامل فرآیندهای پوست‌گیری و قاچ کردن می‌باشد که به‌ترتیب توسط دستگاه‌های پوست‌گیر و قاچ‌کن انجام می‌شود. در شرایطی که تولید محصول مربای سیب نیز مد نظر باشد، در این مرحله، فرآیند دم‌گیری توسط دستگاه‌ دم‌گیر انجام خواهد شد. همچنین اگر تولید مربای بِه در فرم رنده‌ای مدنظر باشد، عمل رنده‌کردن نیز در این مرحله انجام می‌شود. در نهایت، سیب یا بِه که بدین ترتیب آماده‌سازی می‌شوند، درون دستگاه بچ قرار می‌گیرند تا توسط حرارت تحت خلا، تغلیظ شوند. در سمت دیگر خط تولید نیز، شهد لازم برای تولید مربا توسط دستگاه فرمولاسیون با افزودن آب و پکتین، ساخته می‌شود. میوه‌های تغلیظ شده و محلول فرموله‌شده در این مرحله، به دستگاه پرکن، توسط منوپمپ غلیظ‌کش به دستگاه پرکن هدایت می‌شوند.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، شیشه‌های خالی توسط سینی ترافیک در خط قرار گرفته و پس از شستشو به پرکن منتقل می‌شوند. فرآیند پرکردن به‌صورت داغ و توسط دستگاه پرکن پیستونی انجام می‌شود. میوه‌های بِه یا سیب پخته‌شده و شهد حاصل از فرمولاسیون درون هاپر پرکن به‌خوبی هم‌زده شده و درون شیشه‌ها ریخته می‌شوند. شیشه‌های مربا پس از پرشدن وارد دستگاه درب‌بند می‌شوند تا عمل پلمپ کردن درب شیشه‌ نیز انجام شود. پس از درب‌بندی، شیشه‌های مربای بِه با عبور از تونل پاستوریزاتور به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

فرآیند بسته‌بندی در خط تولید مربای بِه، توسط ماشین‌آلات غلاف‌زن، لیبل‌زن و شیرینک‌پک انجام می‌شود. شیشه‌های مربای به یا مربای سیب که توسط شیرینک‌پک به فرم بسته‌های چندتایی در آورده شده‌اند، پس از طی دوران قرنطینه و انجام آزمایشات کنترل کیفی، قابل عرضه به بازار خواهند بود.