خط تولید مربای هویج

ظرفیت: ۱ الی ۳ تن ورودی در روز

خط تولید مربای هویج ساخت شرکت سیمرکو با بهره‌گیری از ماشین‌آلات فرآوری تمام‌اتوماتیک نظیر ماشین سورتینگ ، پوست‌گیر و رنده‌کن صنعتی ، هویج را جهت عملیات مرباسازی آماده‌ کرده و با استفاده از فرآیندهای فرمولاسیون و پخت تحت خلا ، محصول نهایی را تولید می‌نماید. این خط جهت تولید انواع مربا و مارمالاد هویج با فرمولاسیون‌های متنوع، قابل بهره‌برداری می‌باشد.

خط تولید مربای هویج
 • خط تولید مربای هویج

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۳۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۷۵۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۷ الی ۶۴ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۴ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • انجام اتوماتیک عملیات آماده‌سازی توسط ماشین‌آلات سورتینگ، پوست‌گیر هویج و رنده‌کن صنعتی
 • دارای ماشین‌آلات پاتیل‌گردان و بچ برای پخت‌اولیه مواد در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی PLC

لی‌اوت خط تولید مربا

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید مربای هویج

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید مربای هویج

خط تولید مربای هویج با بهره گیری از ماشین آلات نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک به صورت صنعتی محصولاتی همچون مربای هویج و مارمالاد هویج را تولید می کند. این خط در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی قابل ارائه است که به‌ترتیب ۴۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی محصول را در روز تولید می‌نماید.

خط تولید مربای هویج ساخت سیمرکو ، با توجه به پارامترهایی از قبیل میزان اتوماسیون مورد نیاز و ظرفیت نهایی تولید، در انواع کارگاهی و صنعتی ، طراحی و اجرا می‌شود. این خط، در نوع کارگاهی، با قابلیت پردازش ۱ تن ورودی هویج در روز، ۴۰۰۰ عدد شیشه و در نوع صنعتی، با قابلیت پردازش ۳ تن هویج در روز، ۱۲۰۰۰ عدد شیشه ۲۵۰ گرمی مربا تولید می‌نماید.

تولید مربای هویج در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید مربای هویج به روش صنعتی را درادامه دنبال نمایید.

فرآیند تولید مربای هویج

تولید صنعتی مربای هویج شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

آماده‌سازی هویج جهت تولید مربا شامل مراحل شستشو، سورتینگ، پوست‌گیری و رنده کردن می‌باشد. محموله هویج در بخش ابتدایی آماده‌سازی در کانال‌های شستشو تخلیه‌ می‌گردد. کانال شستشو با سیستم بلوئر، آب موجود در کانال را به طغیان در آورده و باعث شستشوی اولیه هویج‌ها می‌شود. شستشوی نهایی نیز توسط آب‌پاش‌هایی که در نوار بالابر نصب‌ شده‌اند، انجام می‌شود. بدین ترتیب، هویج‌ها در مسیر عبور از کانال شستشو و بالابر، کاملا شسته شده و به ابتدای خط تولید وارد می‌شوند.

در ابتدای خط تولید مربای هویج، هویج‌های شسته‌شده که بر روی نوار نقاله قرار گرفته‌اند، توسط پرسنل تولید، جداسازی می‌شوند. هویج‌ها پس از جداسازی، به‌ترتیب وارد دستگاه‌های پوست‌گیر و رنده‌کن می‌شوند تا جهت تولید مربا به‌صورت پوست‌‌کنده و رنده‌شده تبدیل شوند. در انتهای بخش آماده‌سازی، فرآیند تغلیظ انجام می‌شود. جهت انجام تغلیظ، هویج‌های رنده‌شده به درون دستگاه بچ ریخته شده و با سیستم حرارت تحت خلا، پخته و غلیظ می‌شوند.

در بخش دیگری از خط تولید، به‌موازات آماده‌سازی هویج، شهد لازم برای مربا نیز ساخته می‌شود. آماده‌سازی شهد با توجه به نوع فرمول تولید، از اضافه کردن آب، پکتین و مواد دیگر به دستگاه فرمولاسیون حاصل می‌شود. شهد مربا که در دستگاه فرمولاسیون ساخته می‌شود، توسط منو پمپ، مستقیما به هاپر مخصوص پرکن، پمپاژ می‌شود تا در مرحله تولید، بر روی محصول ریخته شود.

۲. بخش تولید

در ابتدای بخش تولید، شیشه‌های خالی توسط سینی ترافیک، آماده شده و به دستگاه شیشه‌شور منتقل می‌شوند. عملیات شستشو و خشک کردن شیشه توسط شیشه‌شور انجام شده و بدین‌ترتیب شیشه‌ها جهت فرآیند پرکردن آماده می‌شوند. فرآیند پرکردن توسط دستگاه پرکن پیستونی بدین ترتیب انجام می‌شود که ابتدا، شهد و هویج موجود در هاپر توسط یک همزن، میکس شده و سپس به صورت داغ، درون شیشه‌ها ریخته می‌شود. پس از پرکردن، عمل درب‌بندی توسط درب‌بند اتوماتیک شیشه انجام شده و بدین‌ترتیب درب شیشه‌ها پلمپ می‌شود. شیشه‌ها مربای هویج پس از پلمپ شدن، در یک تونل پاستور تک خطی، استریل شده و به بخش بسته‌بندی منتقل می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی مربای هویج، شیشه‌های محصول، غلاف‌زنی شده و سپس لیبل و تاریخ روی آن‌ها ثبت می‌شود. در نهایت، شیشه‌ها توسط دستگاه شیرینک‌پک اتوماتیک، شیرینک شده و جهت عرضه نهایی، در انبار قرنطیقه نگهداری می‌شوند.