خط تولید کمپوت آناناس

ظرفیت: ۱۵ الی ۳۰ هزار عدد قوطی در روز

خط تولید کمپوت آناناس ساخت شرکت سیمرکو، عملیات فرآوری شامل شستشو، سورتینگ، درجه‌بندی، گًل‌گیری و قاچ کردن را با ماشین‌آلات آماده‌سازی تمام‌اتوماتیک انجام داده و محصول نهایی را با ماشین‌آلات عمومی کنسروسازی نظیر پرکن حجمی ، اگزاستر و درب‌بند قوطی تولید می‌نماید. این خط جهت تولید کمپوت آناناس به‌صورت اسلایسی و یا نگینی با شربت‌های فرموله‌شده متنوع مورد بهره‌‌برداری قرار می‌گیرد.

خط تولید کمپوت آناناس
 • خط تولید کمپوت آناناس

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۲ الی ۵۵ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۸ الی ۱۵ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • دارای دستگاه پرکن ۱۸ نازله روتاری با ظرفیت پرکردن ۶۵۰۰ بطری در ساعت
 • دارای تونل پاستور ۱۸ متری جهت پاستور کردن محصولات با ظرفیت ۶۰ الی ۱۰۰ هزار عدد قوطی در روز
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی PLC

لی‌اوت خط تولید کمپوت

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کمپوت آناناس

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کمپوت آناناس

خط تولید کمپوت آناناس ساخت شرکت سیمرکو ، با توجه به ظرفیت و سطح مورد انتظار اتوماسیون از سمت کارفرما، در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی و اجرا می‌شود. خط تولید کارگاهی با ظرفیت پذیرش ۳ تن آناناس در هر شیفت کاری روزانه، ۱۵۰۰۰ عدد قوطی کمپوت و خط تولید صنعتی با ظرفیت ورودی ۷ تن آناناس در هر روز، ۳۰۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی کمپوت را تولید می‌نمایند.

تولید کمپوت آناناس در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کمپوت آناناس به روش صنعتی را درادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کمپوت آناناس

تولید صنعتی کمپوت آناناس شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

آماده‌سازی آناناس، جهت تولید کمپوت شامل فرآیندهای شستشو، گُل‌گیری، پوست‌گیری و قاچ کردن می‌باشد. شستشوی آناناس توسط سیستم هوادهی با بلوئر در کانال شستشو انجام می‌شود. پس از کانال شستشو، میوه‌های آناناس توسط بالابر به خط تولید هدایت شده و در طی این مسیر توسط نازل‌های موجود در جداره بالابر، آب‌پاشی می‌شوند.

 در ادامه فرآیند آماده‌سازی، میوه‌های شسته‌شده، وارد دستگاه پوست‌گیر مخصوص آناناس می‌شوند تا عملیات گُل‌گیری و پوست‌گیری انجام شود. پس از پوست‌گیری، آنانا‌س‌ها توسط دستگاه قاچ‌کن، اسلایس شده و بدین ترتیب، برای فرآیند تولید، آماده می‌شوند.

در بخش دیگری از فرآیند آماده‌سازی، شربت مورد نیاز برای کمپوت توسط افزودن آب، شکر و مواد لازم درون مخزن پایین دستگاه فرمولاسیون دو طبقه، ساخته می‌شود. این شربت، در مخزن طبقه بالایی دستگاه فرمولاسیون ذخیره شده و هم‌زده می‌شود تا در زمان مناسب، مطابق برنامه تولید، به هاپر دستگاه محلول‌ریز منتقل شود.

۲. بخش تولید

بخش تولید کمپوت آناناس شامل فرآیندهای پرکردن، محلول‌ریزی، اگزاست، درب‌بندی و پاستوریزاسیون می‌باشد. در ابتدای بخش تولید، قوطی‌های فلزی مخصوص آناناس، توسط سینی ترافیک آماده شده و با سسیستم شوتینگ به دستگاه پرکن هدایت می‌شوند. قوطی‌های فلزی طی عبور از مسیر شوتینگ، توسط دستگاه قوطی‌شور بخار، استریل می‌شوند. قوطی‌های استریل‌شده ابتدا توسط دستگاه پرکن حجمی دوار از محصول پر شده و سپس شربت فرموله‌شده توسط محلول‌ریز پنوماتیک بر روی آن‌ها ریخته می‌شود.

پس از فرآیندهای پرکردن و محلول‌ریزی، عملیات ایجاد خلا و پلمپ درب قوطی به ترتیب توسط دستگاه‌های اگزاست و درب‌بند اتومات قوطی فلزی انجام می‌شود. بعد از درب‌بندی قوطی‌های کمپوت آناناس توسط دستگاه قوطی‌شور، شسته شده و به تونل پاستور هدایت می‌شوند.  کمپوت‌های آناناس در حین عبور از تونل، کاملا پاستوریزه شده و پخت آن‌ها نیز نهایی می‌شود. کمپوت‌های آناناس، پس از خروج از تونل پاستور به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی شامل عملیات چاپ اطلاعات تولید روی قوطی و شیرینک‌ کردن قوطی‌ها می‌باشد.  قوطی‌های کمپوت آناناس پس از شیرینک‌شدن، به مدت دو هفته در انبار قرنطینه نگهداری می‌شوند و در نهایت پس از آزمایشات کنترل کیفی، به بازار عرضه می‌گردند.