خط تولید کمپوت گلابی

ظرفیت: ۱۵ الی ۳۰ هزار عدد قوطی در روز

خط تولید کمپوت گلابی ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک سورتینگ ، دم‌گیر و قاچ‌کن ، جهت تولید کمپوت گلابی در اشکال قاچ‌شده و درسته (مجلسی) مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. این خط، مجهز به دستگاه فرمولاسیون دو مرحله‌ای است که امکان اضافه‌کردن آبلیمو و سرکه جهت تولید انواع شربت با فرمولاسیون‌های متنوع را فراهم می‌نماید.

خط تولید کمپوت گلابی
 • خط تولید کمپوت گلابی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۲ الی ۵۵ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۸ الی ۱۵ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • دارای دستگاه پرکن ۱۸ نازله روتاری با ظرفیت پرکردن ۶۵۰۰ بطری در ساعت
 • دارای تونل پاستور ۱۸ متری جهت پاستور کردن محصولات با ظرفیت ۶۰ الی ۱۰۰ هزار عدد قوطی در روز
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی

لی‌اوت خط تولید کمپوت

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کمپوت گلابی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کمپوت گلابی

خط تولید کمپوت گلابی با بهره‌گیری از ماشین سورتینگ تمام‌اتوماتیک و دستگاه قاچ کن مخصوص، جهت تولید کمپوت گلابی در انواع درسته و اسلایس‌شده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهره‌برداری از این خط جهت تولید محصولات دیگری نظیر کمپوت هلو و کمپوت سیب نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

خط تولید کمپوت گلابی ساخت شرکت سیمرکو ، در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی واجرا‌ می‌شود که به‌ترتیب قابلیت تولید محصول در ظرفیت‌های ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ قوطی ۴۰۰ گرمی را در هر شیفت کاری روزانه خواهد داشت. توسعه این خط به لحاظ سطح اتوماسیون و همچنین افزایش ظرفیت تا ۵۵ هزار قوطی در روز ، امکان‌پذیر می‌باشد.

تولید کمپوت گلابی در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کمپوت گلابی به روش صنعتی را درادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کمپوت گلابی

تولید صنعتی کمپوت گلابی شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

بخش آماده‌سازی خط تولید کمپوت گلابی، شامل فرآینهای شستشوی اولیه، شستشوی نهایی، دم‌گیری و قاچ کردن می‌باشد. شستشوی اولیه در کانال شستشو انجام می‌شود. مکانیسم شستشوی گلابی‌ها در کانال‌ شستشو بر اساس هوادهی توسط بلوئر و ایجاد غلیان است که موجب‌ جداسازی ذرات گرد و غبار از سطوح میوه می‌شود. شستشوی نهایی میوه‌ها نیز در حین عبور از بالابر توسط نازل‌های آب‌پاش انجام می‌شود. پس از شستشو،  گلابی‌ها ابتدا دم‌گیری و سپس قاچ شده و بدین جهت انجام فرآیند تولید، آماده می‌شوند. در بخش دیگری از فرآیند آماده‌سازی، شهد مورد نیاز برای کمپوت نیز ساخته می‌شود. این شهد که در واقع محلول فرموله شده آب، شکر و افزودنی‌های مجاز است، توسط دستگاه فرمولاسیون دو طبقه آماده شده و به دستگاه محلول‌ریز پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، ابتدا قوطی‌های خالی توسط سینی ترافیک آماده شده و پس از استریل شدن به دستگاه پرکن هدایت می‌شوند. عمل پرکردن قوطی‌ها از گلابی، به صورت حجمی و توسط پرکن حجمی دوار انجام می‌شود. پس از آن، قوطی‌ها به دستگاه محلول‌ریز منتقل می‌شوند تا شهد فرموله‌شده بر روی گلابی‌ها ریخته شود.

قوطی‌های پر شده از گلابی و شهد جهت انجام فرآیند ایجاد خلا وارد دستگاه اگزاستر شده و بلافاصله پس از آن به سمت درب‌بند هدایت می‌شوند. عملیات درب‌بندی توسط دستگاه درب‌بند اتوماتیک قوطی فلزی انجام شده و پس از آن قوطی‌های کمپوت توسط دستگاه قوطی‌شور، شسته می‌شوند. در بخش پایانی فرآیند تولید، قوطی‌های کمپوت گلابی از تونل پاستور عبور می‌کنند تا میکروب‌زدایی شده و پخت محصول نیز نهایی شود. قوطی‌های کمپوت گلابی پس از خروج از تونل پاستور، به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی، ابتدا چاپ روی قوطی توسط دستگاه جت‌پرینتر انجام شده و سپس، قوطی‌ها در بسته‌های چندتایی شیرینک می‌شوند. عمل شیرینک توسط دستگاه شیرینک‌پک و به‌شکل اتوماتیک انجام می‌شود. قوطی‌های کمپوت گلابی پس از شیرینک شدن، در انبار قرنطینه نگهداری می‌شوند و پس از دو هفته و انجام آزمایشات کنترل کیفی، به بازار عرضه می‌گردند.