خط تولید کمپوت سیب

ظرفیت: ۱۵ الی ۳۰ هزار عدد قوطی در روز

خط تولید کمپوت سیب ساخت شرکت سیمرکو، مجهز به ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک فرآوری است که طی فرآیندهای شستشو، سورتینگ، دم‌گیری و قاچ‌کردن، سیب را جهت کمپوت‌سازی آماده نموده و عملیات تولید را توسط ماشین‌آلات پرکن حجمی ، محلول‌ریز پنیوماتیک ، درب‌بند قوطی و اگزاستر انجام می‌دهد. بهره‌برداری از این خط جهت تولید محصولاتی نظیر کمپوت سیب و به‌طور کلی کمپوت میوه‌های هسته سنگی از جمله کمپوت هلو با فرمولاسیون‌های متنوع، امکان‌پذیر می‌باشد.

خط تولید کمپوت سیب
 • خط تولید کمپوت سیب

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۲ الی ۵۵ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۸ الی ۱۵ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • دارای دستگاه پرکن ۱۸ نازله روتاری با ظرفیت پرکردن ۶۵۰۰ بطری در ساعت
 • دارای تونل پاستور ۱۸ متری جهت پاستور کردن محصولات با ظرفیت ۶۰ الی ۱۰۰ هزار عدد قوطی در روز
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی

لی‌اوت خط تولید کمپوت

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کمپوت سیب

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کمپوت سیب

خط تولید کمپوت سیب ساخت شرکت سیمرکو ، بسته به اولیویت‌های کارفرما، با توجه به پارامترهایی از قبیل مدت زمان اجرا و میزان هزینه‌های ثابت سرمایه‌گذاری، در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی و اجرا می‌شود. خط تولید کارگاهی با ظرفیت ورودی ۳ تن سیب ، روزانه ۱۵۰۰۰ عدد قوطی و خط تولید صنعتی با ظرفیت پذیرش ۷ تن سیب ، در هر شیفت کاری روزانه، ۳۰۰۰۰ عدد قوطی کمپوت ۴۰۰ گرمی تولید می‌نماید.

تولید کمپوت سیب در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کمپوت سیب به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کمپوت سیب

خط تولید کمپوت سیب در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی جهت تولید کمپوت میوه‌های هسته‌ سنگی نظیر کمپوت سیب و کمپوت هلو مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. عملیات آماده‌سازی میوه در این خط به‌شکل اتوماتیک انجام شده و سپس فرآیندهای پخت میوه و فرموله‌ کردن شربت، به‌طور همزمان توسط تانک فرمولاسیون انجام می‌شود.

تولید صنعتی کمپوت سیب شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

در ابتدای بخش آماده‌سازی، عملیات شستشوی میوه‌های وارد شده به کارخانه صورت می‌گیرد. فرآیند شستشو طی دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول، سیب‌ها درون کانال شستشو تخلیه شده و در این کانال توسط هوادهی با بلوئر و ایجاد طغیان آب، شسته می‌شوند. در مرحله دوم، میوه‌های سیب ضمن عبور از نوار بالابر، توسط نازل‌هایی که در جداره بالابر تعبیه شده، آب‌پاشی می‌شوند و بدین ترتیب فرآیند شستشو تکمیل می‌شود.

در ادامه فرآیند آماده‌سازی، عملیات دم‌گیری و قاچ کردن به‌ترتیب توسط دستگاه‌های دم‌گیر و قاچ‌کن انجام می‌شود. دستگاه قاچ‌کن صنعتی، سیب‌ها را اسلایس کرده و همچنین بخش میانی میوه را که برای کمپوت‌سازی مناسب نیست، جدا می‌کند. سیب‌های اسلایس‌شده پس از خروج از قاچ‌کن، جهت انجام فرآیند پرکردن، به بخش تولید هدایت می‌شود.

در بخش دیگری از فرآیند آماده‌سازی، باید شربت یا محلول مورد نیاز برای کمپوت، ساخته شود. آماده‌سازی شربت درون دستگاه فرمولاسیون دو طبقه صورت می‌گیرد. شربت فرموله شده توسط این دستگاه ابتدا در مخزن بالایی، ذخیره شده و سپس به هاپر دستگاه محلول‌ریز، پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

در بخش تولید کمپوت سیب، فرآیندهای پرکردن، محلول‌ریزی، اگزاست، درب‌بندی و پاستوریزاسیون انجام می‌شود. قوطی‌های خالی ابتدا توسط سینی‌ ترافیک به خط شده و توسط سیستم شوتینگ، به سمت پرکن هدایت می‌شوند. قوطی‌های خالی در ضمن عبور از مسیر تا رسیدن به پرکن استریل شده و در نهایت به‌صورت حجمی پر می‌شوند. پس از پرکن،  قوطی‌های کمپوت وارد دستگاه محلول‌ریز می‌شوند تا شهد فرموله‌شده موجود در هاپر محلول‌ریز، بر روی سیب‌ها ریخته شود. قوطی‌های پرشده از سیب و شهد، در نهایت وارد دستگاه اگزاستر شده و پس از آن بلافاصه توسط دستگاه درب‌بند قوطی، پلمپ می‌شوند. قوطی‌های پلمپ‌شده کمپوت سیب، در ادامه فرآیند تولید از تونل پاستوریزاتور، عبور داده می‌شوند تا ضمن پاستور شدن، فرآیند پخت آن‌ها نیز تکمیل گردد. قوطی‌های کمپوت، پس از خروج از تونل پاستور به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی شامل عملیات چاپ روی قوطی و شیرینک کردن است که به‌ترتیب توسط جت‌پرینتر اتوماتیک و دستگاه شیرینک‌پک انجام می‌شود. قوطی‌های کمپوت سیب پس از شیرینک شدن، در انبار نگهداری می‌شوند تا پس از گذراندن دوران قرنطینه و انجام آزمایشات کنترل کیفی، به بازار عرضه گردند.