خط تولید کمپوت آلوئه ورا

ظرفیت: ۱۵ الی ۳۰ هزار قوطی در روز

خط تولید کمپوت آلوئه‌ورا ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات فرآوری تمام‌اتوماتیک پوست‌گیر و دایسر (حبه‌کن) ، مواد اولیه را جهت تولید کمپوت آماده می‌نماید. تولید محصول نهایی در این خط، به‌صورت اتوماتیک و توسط ماشین‌آلات عمومی کمپوت‌سازی نظیر پرکن حجمی ، محلول‌ریز پنیوماتیک ، درب‌بند قوطی و دستگاه اگزاستر انجام می‌شود.

خط تولید کمپوت آلوئه ورا
 • خط تولید کمپوت آلوئه ورا

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۵۰۰۰ الی ۳۰۰۰۰ قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱ الی ۳ تن
 • برق مصرفی :۳۲ الی ۵۵ کیلو وات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۲۸ الی ۹۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۸ الی ۱۵ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • ساخته‌شده از استیل ضدزنگ ۳۰۴ در همه بخش‌ها و استیل ضدزنگ ۳۱۶ برای قطعات سایشی و اسیدی
 • دارای دستگاه پرکن ۱۸ نازله روتاری با ظرفیت پرکردن ۶۵۰۰ بطری در ساعت
 • دارای تونل پاستور ۱۸ متری جهت پاستور کردن محصولات با ظرفیت ۶۰ الی ۱۰۰ هزار عدد قوطی در روز
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت اجرای خط تولید به صورت تمام اتوماتیک با مانیتورینگ و کنترل سیستمی

لی‌اوت خط تولید کمپوت

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کمپوت آلوئه ورا

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کمپوت آلوئه ورا

خط تولید کمپوت آلوئه‌ورای ساخت سیمرکو ، بسته به ظرفیت و سطح اتوماسیون مورد انتظار از سمت کارفرما در انواع کارگاهی و صنعتی ، طراحی و اجرا می‌شود. خط تولید کارگاهی با قابلیت پردازش ۳ تن آلوئه‌ورا در روز، ۱۵۰۰۰ عدد قوطی و خط تولید صنعتی با ورودی ۷ تن آلوئه‌ورا در هر شیفت کاری، ۳۰۰۰۰ عدد قوطی کمپوت ۴۰۰ گرمی را تولید می‌نمایند.

خط تولید کمپوت آلوئه‌ورا شامل فرآیندهای پردازشی ویژه نظیر سورتینگ، پوست‌گیری و خردکن کردن است که همراه با عملیات عمومی کمپوت‌سازی، محصول نهایی را تولید می‌کند. خط تولید کمپوت آلوئه‌ورا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی قابل اجرا می‌باشد.

تولید کمپوت آلوئه‌ورا در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کمپوت آلوئه‌ورا به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کمپوت آلوئه‌ورا

تولید صنعتی کمپوت آلوئه‌ورا شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

فرآیند آماده‌سازی آلوئه‌ورا جهت کمپوت‌سازی شامل مراحل شستشو، پوست‌گیر و قاچ‌کردن می‌باشد. در نخستین مرحله آماده‌سازی، آلوئه‌ورا درون کانال‌های شستشو، تخلیه شده و توسط سیستم غلیان آب با هوادهی توسط بلوئر، شسته می‌شود. آلوئه‌ورای شسته شده در ادامه توسط بالابر به میز بازرسی منتقل شده و طی این مسیر، توسط نازل‌های موجود در جداره تسمه نقاله، آب‌پاشی می‌شود. سایر عملیات آماده‌سازی آلوئه‌ورا از جمله پوست‌گیری، جدا کردن بخش اصلی مرکزی و قاچ کردن، توسط پرسنل تولید که در طرفین نوار بازرسی قرار گرفته‌اند، انجام می‌شود.

در کنار آماده‌سازی آلوئه‌ورا، شربت مورد نیاز برای کمپوت نیز باید در بخش دیگری از خط تولید انجام شود. در این مرحله، مواد موردنیاز جهت ساخت شربت با توجه به فرمولاسیون تولید، انتخاب شده و درون مخزن دستگاه فرمولاسیون قرار می‌گیرند. دستگاه فرمولاسیون، شامل دو مخزن است که در مخزن پایینی عمل فرموله کردن صورت گرفته و شربت در مخزن بالایی ذخیره می‌شود. در نهایت، شربت از مخزن فرمولاسیون به مخزن دستگاه محلول‌ریز، پمپاژ می‌شود تا فرآیند تولید محصول انجام گیرد.

۲. بخش تولید

در ابتدای بخش تولید، قوطی‌های خالی توسط سینی ترافیک آماده شده و با سیستم شوتینگ همراه با استریل به دستگاه پرکن منتقل می‌شوند.  قوطی‌های فلزی، توسط دستگاه پرکن که از نوع حجمی دوار است با هر بار چرخش، از قطعات آلوئه‌ورا پر می‌شوند. در ادامه، قوطی‌های کمپوت در زیر نازل‌های محلو‌ل‌ریز قرار می‌گیرند تا شربت فرموله‌شده، درون آن‌ها ریخته شود. پس از پرکردن و محلول‌ریزی، عملیات ایجاد خلا درون قوطی و پلمپ درب قوطی به‌ترتیب توسط دستگاه‌های اگزاستر و درب‌بند اتومات قوطی انجام می‌شود. قوطی‌های پلمپ‌شده بعد از درب‌بندی، توسط قوطی شور، شسته شده و به تونل پاستور هدایت می‌شوند. قوطی‌های کمپوت آلوئه‌ورا پس از عبور از سه‌ مرحله دوش آب داغ، آب ولرم و آب سرد، کاملا پاستوریزه شده و به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی، ابتدا اطلاعات تولید نظیر تاریخ ساخت و تاریخ انقضا بر روی قوطی‌ها چاپ شده و سپس عمل شیرینک انجام می‌شود. قوطی‌های کمپوت آلوئه‌ورا پس از شیرینک شدن در انبار نگهداری می‌شوند تا پس از طی دوران قرنطینه و انجام آزمایشات کنترل کیفی، به بازار عرضه گردند.