خط تولید کنسرو ذرت

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو ذرت ساخت شرکت سیمرکو، توسط ماشین‌آلات نیمه‌اتوماتیک یا تمام‌اتوماتیک فرآوری ، ذرت را به‌‌صورت دان‌شده و یا خوشه‌ای دریافت کرده و جهت فرآیند کنسروسازی آماده‌ می‌نماید. فرآیند تولید کنسرو ذرت در این خط، با بهره‌گیری از ماشین‌آلاتی چون پرکن دوار ، محلول‌ریز پنیوماتیک ، درب‌بند قوطی و اتوکلاو تمام‌اتومات انجام می‌شود.

خط تولید کنسرو ذرت
 • خط تولید کنسرو ذرت

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو ذرت

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو ذرت

خط تولید کنسرو ذرت ساخت سیمرکو بسته به ظرفیت پیشنهادی توسط کارفرما، در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی و اجرا می‌شود. این خط در ظرفیت کارگاهی، قابلیت تولید ۱۷۰۰۰ عدد قوطی و در ظرفیت صنعتی، قابلیت تولید ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی کنسرو ذرت را در هر شیفت کاری روزانه خواهد داشت.

تولید کنسرو ذرت در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو ذرت به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کنسرو ذرت

تولید صنعتی کنسرو ذرت  شیرین شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

آماده‌سازی ذرت جهت تولید کنسرو با توجه به نحوه ورود محموله به کارخانه متفاوت است. در حالتی که ذرت به‌صورت دان‌شده وارد کارخانه شود، نیازی به انجام عملیات آماده‌سازی مقدماتی نخواهد بود. اما در حالتی که ذرت به‌صورت خوشه‌ای وارد کارخانه شود، باید ابتدا فرآیند خوشه‌گیری انجام شود تا ذرت‌ به شکل دان‌شده وارد خط تولید شود. ذرت‌های دان‌شده درون وان‌های استیل تخلیه می‌شوند تا در آنجا خیسانده شده و شسته شوند. پس از این مرحله، ‌دانه‌های ذرت ابتدا شن‌گیری شده و سپس وارد دستگاه بلانچر می‌شوند تا عملیات آنزیم‌بری و  پیش‌پخت روی آن‌ها انجام شود.  

دانه‌های ذرت پس از خروج از بلانچر، آماده ارسال به بخش تولید می‌باشند، اما پیش از آن باید محلول مورد نیاز برای کنسرو نیز آماده شود. آماده‌سازی محلول توسط دستگاه فرمولاسیون دو طبقه با افزودن آب، نمک و ادویه‌های مناسب در مخزن دستگاه، انجام می‌شود. محلول فرموله شده در این مرحله، به بخش محلول‌ریزی پمپاژ می‌شود.

مخزن دستگاه فرمولاسیون انجام می‌شود. سس آماده‌شده در این مرحله توسط منوپمپ به مخزن نگه‌دارنده محلول‌ریز منتقل می‌شود تا جهت فرآیند تولید، در بخش بعدی، ذخیره گردد.

۲. بخش تولید

در بخش تولید خط تولید کنسرو ذرت، ابتدا قوطی‌های خالی، توسط سینی‌ ترافیک و سیستم شوتینگ همراه با استریل به دستگاه پرکن دوار، انتقال یافته، سپس با دانه‌های ذرت بلانچ‌شده از مرحله قبلی، پر می‌شوند. در ادامه، فرآیند سس‌ریزی توسط دستگاه محلو‌ل‌ریز با محلول فرموله شده از مرحله قبل انجام می‌شود. قوطی‌های  فلزی پرشده از ذرت و محلول، جهت انجام فرآیند ایجاد خلا، وارد دستگاه اگزاستر 3 پاس می‌شوند. قوطی‌ها درون دستگاه اگزاستر طی عبور از یک نوار انتقال 3 مرحله‌ای، در معرض بخار آب قرار گرفته به‌طوریکه محتویات درون آن‌ها تا 80 درجه سانتی‌گراد، گرم می‌شود. قوطی‌های کنسرو بلافاصله بعد از اگزاست، وارد درب‌بند شده و پلمپ می‌شوند. پس از درب‌بندی، قوطی‌ها شسته شده و درون اتوکلاو قرار می‌گیرند. قوطی‌های کنسرو ذرت، درون اتوکلاو به مرحله پخت نهایی رسیده و میکروب‌زدایی می‌شوند. پس از خروج از اتوکلا، قوطی‌‌ها خشک شده و به بخش بسته‌بندی ارسال می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی ابتدا اطلاعات تولید توسط دستگاه جت‌پرینت اتومات بر روی قوطی‌های کنسرو ذرت چاپ شده و سپس قوطی‌ها شیرینک می‌شوند. قوطی‌های کنسرو، پس از شیرینک در بسته‌های چندتایی قابل عرضه به بازار خواهند بود.