خط تولید کنسرو لپه

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو لپه ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلات فرآوری حبوبات نظیر سورتنیگ،شن‌گیر و بلانچر، لپه پاک‌شده را جهت کنسروسازی آماده کرده و فرآیند تولید را با ماشین‌آلات پرکن حجمی ، درب‌بند قوطی و اتوکلاو افقی تمام‌اتوماتیک ، انجام می‌دهد.

خط تولید کنسرو لپه
 • خط تولید کنسرو لپه

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو لپه

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو لپه

خط تولید کنسرو لپه شامل ماشین‌آلات آماده‌سازی نظیر شن‌گیر و بلانچر است که جهت‌انجام فرآوری لپه مورد استفاده قرار گرفته و محصول نهایی را با مکانسیم‌های عمومی کنسروسازی شامل پرکردن، درب‌بند و اتوکلاو، انجام می‌دهد.

خط تولید کنسرو لپه سیمرکو ، در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی طراحی، ساخته و اجرا می‌شود. این خط در ظرفیت کارگاهی، ۱۷۰۰۰ عدد قوطی و در ظرفیت صنعتی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی کنسرو را تولید می‌نماید. امکان افزایش ظرفیت در این خط، تا تولید روزانه ۷۵۰۰۰ عدد قوطی کنسرو، موجود می‌باشد.

تولید کنسرو لپه در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو لپه را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کنسرو لپه

تولید صنعتی کنسرو لپه شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

لپه مورد نیاز جهت تولید کنسرو، معمولا به شکل پاک‌شده به کارخانه آورده می‌شود. بنابراین محموله لپه، بدون نیاز به فرآیندهای آماده‌سازی مقدماتی، به‌طور مستقیم در وان‌های آماده‌سازی تخلیه می‌گردد.  لپه‌هایی که در وان تخلیه می‌شوند طی چندین ساعت با خالی و پرکردن مداوم آب از وان، نفخ‌گیری شده و به خط تولید وارد می‌شوند.

در ابتدای خط تولید، لپه‌هایی که فرآیند نفخ‌گیری، روی آن‌ها انجام شده است، وارد دستگاه شن‌گیر می‌شوند. در دستگاه شن‌گیر، هر گونه سنگ، شن و دانه‌های درشت از لپه‌ها جدا شده و ته‌نشین می‌شود. لپه‌هایی که از شن‌گیر عبور می‌کنند، وارد بلانچر می‌شوند تا عملیات پخت اولیه و آنزیم بری آن‌ها انجام شود. لپه‌های بلانچ شده در این مرحله به بخش تولید منتقل می‌شوند.

به‌موازات انجام مراحل آماده‌سازی لپه، باید در بخش دیگری از خط تولید، عملیات آماده‌سازی محلول نیز انجام شود. محلول مورد نیاز برای تولید کنسرو لپه توسط دستگاه فرمولاسیون دو طبقه ساخته می‌شود. این محلول توسط منوپمپ به دستگاه محلول‌ریز در بخش تولید پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

بخش تولید در خط تولید کنسرو لپه شامل فرآیندهای پرکردن، محلول‌ریزی، ایجاد خلا، درب‌بند و پخت نهایی می‌باشد.  در ابتدای بخش تولید، لپه بلانچ‌شده در مرحله قبل، توسط دستگاه پرکن حجمی درون قوطی‌هایی که از پیش استریل شده‌اند، پر می‌شود. قوطی‌های حاوی لپه، در ادامه، وارد دستگاه محلول‌ریز می‌شوند تا محلول فرموله‌شده بر روی آن ریخته شود. قوطی‌های کنسرو، پس از محلول‌ریزی، به‌منظور ایجاد خلا در قوطی، به دستگاه اگزاستر وارد شده و سپس بلافاصله درب‌بندی می‌شوند. پس از درب‌بندی، قوطی‌ها شسته شده و درون اتوکلاو قرار می‌گیرند تا ضمن انجام فرآیند میکروب‌زدایی، پخت محتویات درون آن‌ها نیز نهایی شود. قوطی‌های کنسرو لپه، پس از خروج از اتوکلاو و خشک شدن توسط دستگاه خشک‌کن قوطی، به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی در خط تولید کنسرو لپه شامل چاپ اطلاعات تولید نظیر تاریخ تولید و تاریخ انقضا بر روی بدنه قوطی و سپس عمل شیرینک است. چاپ و شیرینک به‌ترتیب توسط ماشین‌آلات جت‌پرینتر اتومات و شیرینک‌پک انجام می‌شود. محصول نهایی که بدین ترتیب حاصل می‌شود، پس از طی دوران قرنطینه و کنترل موارد کیفی، قابل عرضه به بازار خواهد بود.