خط تولید کنسرو نخود فرنگی

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو نخود فرنگی ساخت شرکت سیمرکو، با اعمال اتوماسیون بر روی فرآیندهایی چون غلاف‌گیری، شستشو، سورتینگ، بلانچینگ، فرمولاسیون، پرکردن، درب‌بندی، اتوکلاو و بسته‌بندی، محصولی را تولید می‌نماید که به‌لحاظ کنترل کیفی در بالاترین حدود استاندارد بوده و قابلیت عرضه در بازرهای داخلی و خارجی را خواهد داشت.

 

خط تولید کنسرو نخود فرنگی
 • خط تولید کنسرو نخود فرنگی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری
 • قابلیت هوشمندسازی خط تولید با سیستم اتوماسیون PLC

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو نخود فرنگی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو نخود فرنگی

خط تولید کنسرو نخود فرنگی شامل ماشین‌آلات آماده‌سازی نظیر سورتنیگ، شستشو و غلاف‌گیر است که عملیات پردازش اتوماتیک نخود را انجام می‌دهند. تولید کنسرو نخود فرنگی پس از طی مراحل آماده‌سازی با انجام عملیات  محلول‌سازی، پاستوریزاسیون، درب‌بندی و بسته‌بندی انجام می‌شود.

خط تولید کنسرو نخود فرنگی سیمرکو در انواع کارگاهی و صنعتی به‌ترتیب با ظرفیت‌های تولید روزانه ۱۷۰۰۰ قوطی و ۳۶ هزار قوطی ۴۰۰ گرمی، طراحی و اجرا می‌شود. ارتقا ظرفیت، در این خط، جهت تولید محصول تا ۷۵ هزار عدد قوطی در روز ، امکان‌پذیر می‌باشد.

تولید کنسرو نخود فرنگی در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو نخود فرنگی را در ادامه دنبال نمایید.

فرآیند تولید کنسرو نخود فرنگی

تولید صنعتی کنسرو نخود فرنگی شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

مرحله آماده‌سازی نخود فرنگی شامل عملیات غلاف‌گیری، شستشوی اولیه، نفخ‌گیری، شن‌گیری، و بلانچینگ می‌باشند. در حالتی که نخود فرنگی به‌صورت دان‌شده وارد کارخانه شود، نیازی به غلاف‌گیری نبوده و مراحل آماه‌سازی با تخلیه نخود در وان استیل جهت نفخ‌گیری، آغاز می‌شود. دانه‌های نخود فرنگی که توسط غلاف‌گیر جدا می‌شوند، پس از ماندگاری چند ساعته در وان‌های استیل جهت انجام نفخ‌گیری، وارد دستگاه شن‌گیر شده تا از مواد اضافی سنگ و شن، پاک شوند. دانه‌های نخود پاک‌شده، در پایان مرحله‌ آماده‌سازی، وارد دستگاه بلانچر می‌شوند تا ضمن میکروب‌زدایی، فرآیند پخت مقدماتی نیز روی آن‌ها صورت پذیرد.

در کنار آماده‌سازی نخودفرنگی، باید محلول مورد نیاز برای کنسرو هم در سمت دیگری از خط تولید، آماده‌سازی شود. محلول کنسرو نخود فرنگی با اضافه کردن آب، نمک و ادویه‌های مورد نیاز در مخزن دستگاه فرمولاسیون حاصل می‌شود. دستگاه فرمولاسیون به‌صورت دو طبقه می‌باشد که در مخزن طبقه‌ اول، محلول ساخته شده و در مخزن طبقه دوم، ذخیره می‌شود. محلول فرموله‌شده توسط دستگاه فرمولاسیون، توسط منو‌پمپ به دستگاه محلول‌ریز پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

در ابتدای بخش تولید، قوطی‌های فلزی خالی، توسط سینی ترافیک به سیستم شوتینگ رسانده شده و طی عبور از این مسیر، ضمن استریل شدن، به سمت دستگاه پرکن هدایت می‌شوند. پرکردن قوطی‌ها توسط دستگاه پرکن به‌صورت حجمی انجام شده و سپس به دستگاه محلول‌ریز منتقل می‌شوند. محلول فرموله‌شده از مرحله قبلی که درون مخزن محلول‌ریز ذخیره شده است، در این مرحله بر روی محصول ریخته می‌شود. قوطی‌های کنسرو پس از خروج از محلول‌ریز، ابتدا وارد دستگاه اگزاستر 3 پاس شده و بلافاصه به درب‌بند منتقل می‌شوند تا عملیات هواگیری و پلمپ درب قوطی انجام شود.

در انتهای فرآیند تولید کنسرو نخود فرنگی، قوطی‌های کنسرو پلمپ‌شده، شسته شده و سپس توسط اپراتور بر روی ترولی مخصوص قرار می‌گیرند تا به دستگاه اتوکلاو منتقل شوند. در انتها، فرآیند میکروب‌زدایی و پخت نهایی قوطی‌های کنسرو در اتوکلاو انجام شده و قوطی‌ها پس از خشک شدن به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی در خط تولید کنسرو نخود فرنگی شامل فرآیندهای چاپ اطلاعات تولید و شیرینک می‌باشد که توسط دستگاه‌های جت‌پرینتر اتوماتیک و شیرینک‌پک انجام می‌شود. در پایان، محصول نهایی کنسرو نخود، پس از شیرینک شدن، در قالب پکیج‌های چندتایی عرضه می‌شود.