خط تولید کنسرو عدسی

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو عدسی ساخت شرکت سیمرکو، به‌عنوان یکی از پربازده‌ترین انواع خط تولید کنسرو غیر گوشتی مجهز به ماشین‌آلات فرمولاسیون دومرحله‌ای و اتوکلاو تمام‌اتومات کنسروسازی است که امکان تولید کنسرو عدسی با سس‌های متنوع را فراهم می‌نماید.

خط تولید کنسرو عدسی
 • خط تولید کنسرو عدسی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو عدسی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو عدسی

خط تولید کنسرو عدسی سیمرکو ، بسته به نیازسنجی صورت گرفته از سمت کارفرما، قابل اجرا در انواع کارگاهی و صنعتی می‌باشد. خط تولید کارگاهی با ظرفیت پذیرش ۱/۲ تن عدس و خط تولید صنعتی با ظرفیت ورودی ۳ تن عدس خام در روز، به‌ترتیب ۱۷ هزار و ۳۶ هزار عدد قوطی کنسرو عدسی را تولید می‌نمایند.

خط تولید کنسرو عدسی شامل فرآیندهایی آماده‌سازی نظیر سورتنیگ، شستشو و شن‌گیری و همچنین فرآیندهای عمومی کنسروسازی می‌باشد که در نهایت منجر به تولید کنسرو عدسی می‌شوند. استفاده از مواد اولیه‌ای  چون فلفل، پیاز و آرد جهت تولید سس‌های متنوع در این خط تولید امکان‌پذیر می‌باشد.

تولید کنسرو عدسی در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو عدسی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کنسرو عدسی

تولید صنعتی کنسرو عدسی شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

عدس که ماده اولیه اصلی در تولید کنسرو عدسی می‌باشد معمولا به صورت‌ پاک‌شده وارد کارخانه می‌شود و نیاز به فرآیند خاصی جهت آماده‌سازی ندارد. با این حال، اگر مواد اولیه دیگری نظیر پیاز و سیب‌زمینی در فرمولاسیون تولید موجود باشد، باید مراحل آماده‌سازی نظیر شستشوی اولیه و پوست‌گیری انجام شود. دانه‌های عدس پس از ماندگاری چندین ساعته در وان‌های آماده‌سازی و انجام عمل نفخ‌گیری طی چندین مرحله پر و خالی کردن آب از وان، وارد دستگاه شن‌گیر می‌شوند. در این مرحله، سنگ، شن و دانه‌های سنگین توسط شن‌گیر از خط خارج می‌شوند و عدس پاک شده وارد دستگاه بلانچر می‌شود. در نهایت، فرآیند پخت اولیه همراه با آنزیم‌بری در دستگاه بلانچر انجام شده و دانه‌های عدس پس از سرد و خشک شدن به بخش تولید هدایت می‌شوند.

محلول مورد نیاز برای تولید کنسرو عدسی با توجه به نوع فرمولاسیون تولید از افزودن نمک و ادویه‌ به آب حاصل می‌شود. این محلول توسط دستگاه فرمولاسیون دو طبقه ساخته شده و به دستگاه محلول‌ریز در بخش تولید، پمپاژ می‌شود.

۲. بخش تولید

در بخش تولید ابتدا قوطی‌ها توسط سینی ترافیک به دستگاه استریل قوطی هدایت شده و در آن‌جا پس از استریل شدن به دستگاه پرکن وارد می‌شوند. قوطی‌های استریل‌شده توسط دستگاه پرکن، از دانه‌های عدس بلانچ شده، به همراه مواد دیگر نظیر سیب‌زمینی که از قبل وارد دستگاه شده‌اند، پر می‌شوند.

 قوطی‌های پرشده از محصول بعد از پرکن به محلول‌ریز وارد می‌شوند تا محلول‌ فرموله‌شده بر روی آن‌ها ریخته شود. پس از محلول‌ریزی، قوطی‌های کنسرو عدس وارد دستگاه اگزاستر می‌شوند. درون دستگاه اگزاستر، دمای محصول تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد بالا رفته و سپس قوطی‌ها بلافاصله به دستگاه درب‌بند هدایت می‌شوند تا عمل پلمپ کردن انجام شود. بعد از درب‌بندی، قوطی‌های کنسرو ابتدا شسته شده و سپس توسط اپراتور روی ترولی مخصوص قرار گرفته و به سمت اتوکلاو حمل می‌شوند. در پایان فرآیند تولید، قوطی‌های کنسرو عدس درون اتوکلاو قرار گرفته و به صورت کامل میکروب‌زدایی و پخته می‌شوند. قوطی‌ها پس از خروج از اتوکلاو، خشک شده و به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی کنسرو عدسی، با انجام عملیات چاپ روی قوطی توسط جت‌پرینتر و شیرینک کردن توسط دستگاه شیرینک‌پک اتومات، قوطی‌های کنسرو به شکل بسته‌های چند تایی درآمده و جهت عرضه نهایی، آماده می‌شوند.