خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی ساخت شرکت سیمرکو، با بهره‌گیری از ماشین‌آلاتی نظیر شن‌گیر حبوبات ، بلانچر ، پرکن دوار ، درب‌بند قوطی و اتوکلاو تمام‌اتومات ، فرآیند‌های آماده‌سازی و تولید محصول را به‌صورت کاملا اتوماتیک انجام ‌می‌دهد. خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی، جهت تولید محصول با اهداف صادراتی ، قابلیت تولید کنسرو نخود را با فرمولاسیون‌های متنوع دارا می‌باشد.

خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی
 • خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ متر مربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی

خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی سیمرکو در انواع کارگاهی و صنعتی طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. این خط، در ظرفیت کارگاهی، قابلیت تولید ۱۷۰۰۰ قوطی و در ظرفیت صنعتی، قابلیت تولید ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در هر شیفت کاری روزانه خواهد داشت.

خط تولید کنسرو نخود آبگوشتی با بهره‌گیری از ماشین‌آلاتی نظیر شن‌گیر، بلانچر، فرمولاسیون، پرکن حجمی، محلول‌ریز پنیوماتیک، درب‌بند قوطی، اتوکلاو افقی، جت‌پرینتر و شیرینک‌پک، فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی را انجام داده و محصول نهایی را به‌صورت قوطی‌های کنسرو شیرینک‌شده ارائه می‌دهد.

تولید کنسرو نخود آبگوشتی در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو نخود آبگوشتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کنسرو نخود آبگوشتی

تولید صنعتی کنسرو نخود آبگوشتی شامل مراحل گوناگون است که در قالب ۳ بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

نخود آبگوشتی به صورت ‌پاک‌شده وارد کارخانه می‌شود و به محض ورود در وان‌های استیل آماده‌سازی تخلیه می‌گردد. نخودهایی که در وان‌ آماده‌سازی تخلیه‌ می‌شوند پس از چند بار پر و خالی کردن وان، نفخ‌گیری شده و آماده ورود به خط تولید می‌شوند.

نخودهای آبگوشتی پس از عملیات نفخ‌گیری در نخستین مرحله از خط تولید، وارد دستگاه شن‌گیر می‌شوند تا هر گونه سنگ، شن و ناخالصی از آن‌ها جدا شود. نخودهای آبگوشتی پس از خروج از دستگاه شن‌گیر، وارد دستگاه بلانچر می‌شوند تا در آن‌جا فرآیندهای پخت اولیه و آنزیم‌بری روی آن‌ها صورت پذیرد. نخودهای آبگوشتی پس از پخت اولیه در بلانچر، آماده انتقال به بخش تولید می‌باشند. در کنار آماده‌سازی نخود، در قسمت دیگری از خط تولید، باید محلول مورد نیاز برای کنسرو نیز آماده‌سازی شود. فرآیند ساخت محلول آب و نمک به‌همراه ادویه‌های لازم، توسط دستگاه فرمولاسیون دو طبقه انجام شده و محلول فرموله شده توسط منوپمپ به بخش تولید هدایت می‌شود.

۲. بخش تولید

در بخش تولید، ابتدا قوطی‌ها توسط سینی ترافیک به سیستم شوتینگ منتقل شده و پس از استریل شدن وارد دستگاه پرکن می‌شوند. قوطی‌های فلزی در دستگاه پرکن از نخودهای آبگوشتی که در مرحله قبلی، بلانچ شده‌ بودند، پر می‌شوند. قوطی‌های پرشده از نخود به سمت دستگاه محول‌ریز هدایت می‌شوند تا محلول فرموله شده بر روی آن‌ها ریخته شود. پس از محلول‌ریزی، قوطی‌های کنسرو وارد دستگاه اگزاست می‌شوند تا دمای محصول طی عبور از  یک مسیر 3 مرحله‌ای رفت‌وبرگشتی در معرض بخار آب، به 80 درجه سانتی‌گراد رسانده شود. پس از اگزاست، بلافاصله عمل درب‌بندی انجام شده و درب قوطی‌های کنسرو پلمپ می‌شود. قوطی‌های پلمپ شده، توسط قوطی‌شور شسته شده و درون اتوکلاو قرار می‌گیرند تا ضمن میکروب‌زدایی، فرآیند پخت آن‌ها نیز تکمیل شود. قوطی‌های کنسرو نخود پس از خروج از اتوکلاو و خشک شدن، به بخش بسته‌بندی منتقل می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

در بخش بسته‌بندی کنسرو نخود فرنگی، ابتدا اطلاعات تولید نظیر نام تجاری شرکت سازنده، تاریخ تولید و اطلاعات دیگر توسط جت‌پرینتر بر روی قوطی‌ها چاپ شده و سپس عمل شیرینک انجام می‌شود. قوطی‌های کنسرو شیرینک‌شده آماده عرضه به بازار خواهند بود.