خط تولید کنسرو لوبیا چیتی

ظرفیت: ۱۷ الی ۳۶ هزار قوطی در روز

خط تولید کنسرو لوبیا ساخت شرکت سیمرکو، مجهز به دستگاه فرمولاسیون دو مرحله‌ای با طراحی منحصربفرد است که برای تولید انواع کنسرو لوبیا با سس‌های متنوع ، از جمله لوبیا با قارچ، قابل بهره‌برداری می‌باشد. خط تولید کنسرو لوبیا به‌عنوان یکی از پربازده‌ترین انواع خط تولید کنسرو غیرگوشتی به‌لحاظ ایجاد ارزش افزوده بالا در محصول نهایی، شناخته می‌شود.

خط تولید کنسرو لوبیا چیتی
 • خط تولید کنسرو لوبیا چیتی

مشخصات فنی

 • ظرفیت تولید: ۱۷۰۰۰ الی ۳۶۰۰۰ عدد قوطی ۴۰۰ گرمی در روز
 • فضای مورد نیاز : ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ مترمربع
 • ظرفیت دیگ بخار : ۱/۵ الی ۲ تن
 • برق مصرفی :۲۵ الی ۴۴ کیلووات در ساعت
 • مقدار گاز مصرفی : ۳۶ الی ۶۰ متر مکعب در ساعت
 • مقدار آب مصرفی: ۴ الی ۱۲ مترمکعب در ساعت
 • تعداد نیروی انسانی: ۳ الی ۸ نفر

ویژگی‌ها

 • قابل اجرا در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی
 • دارای جاکت پخت دو و سه جداره جهت جلوگیری از اتلاف انرژی مصرفی و سیستم برگشتی بخار
 • کلیه قطعات سایشی و مصرفی ماشین آلات دارای آلیاژ هایی با سختی بالا و ضد سایش و خوردگی
 • قابلیت عرضه خط تولید به صورت نو و اورهال بسته به سفارش مشتری

لی‌اوت خط تولید کنسرو حبوبات

جانمایی ماشین‌آلات (لیوت)خط تولید کنسرو لوبیا چیتی

مهم‌ترین ماشین آلات خط تولید کنسرو لوبیا چیتی

خط تولید کنسرو لوبیا چیتی با بهره‌مندی از ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک کنسروسازی نظیر فرمولاسیون، پرکن لوبیا، درب‌بند و اتوکلاو، محصول کنسرو لوبیا را با فرمولاسیون‌های متنوع تولید می‌نماید.

خط تولید کنسرو لوبیا چیتی سیمرکو در ظرفیت‌های کارگاهی و صنعتی طراحی و ساخته می‌شود که به‌ترتیب ۱۷۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ عدد قوطی کنسرو لوبیا در روز را تولید می‌نمایند. این خط، جهت تولید محصول با اهداف صادراتی، قابلیت توسعه ظرفیت را تا ۷۵ هزار عدد قوطی در روز ، دارا می‌باشد.

تولید کنسرو لوبیا در حالت کلی شامل فرآیندهای آماده‌سازی، تولید و بسته‌بندی می‌باشد. فرآیند تولید کنسرو لوبیا به روش صنعتی را در ادامه مطالعه نمایید.

فرآیند تولید کنسرو لوبیا

تولید صنعتی کنسرو لوبیا شامل مراحل گوناگون است که در قالب 3 بخش کلی زیر انجام می‌شود:

 1. بخش آماده‌سازی
 2. بخش تولید
 3. بخش بسته‌بندی

۱. بخش آماده‌سازی

از آنجا که لوبیا به‌صورت پاک‌شده وارد کارخانه کنسروسازی می‌شود، فرآیند آماده‌‌سازی بدون نیاز به عملیات مقدماتی نظیر دان‌ کردن و سورتینگ انجام می‌شود. به این ترتیب، اولین مرحله آماده‌سازی، عمل نفخ‌گیری لوبیا می‌باشد. فرآیند نفخ‌گیری طی چندین مرحله پر و خالی کردن آب، درون وان‌های استیل مخصوص با نام وان آماده‌سازی، انجام می‌شود.

 پس از نفخ‌گیری، عمل شن‌گیری و شستشو به‌صورت همزمان توسط دستگاه شن‌گیر، انجام می‌شود. طی انجام عمل شن‌گیری، شن‌ها در انتهای مخزن ته‌نشین شده و دانه‌های لوبیا به مرحله بعدی جهت انجام آنزیم بری هدایت می‌شود. مرحله آنزیم‌بری یا بلانچ به‌معنای خروج گازهایی است که درون هسته‌ لوبیا موجود می‌باشد. خروج این گازها هم به‌لحاظ جلوگیری از نفخ‌ کردن و هم به‌لحاظ عدم وجود گاز درون قوطی‌های کنسرو حائز اهمیت است. بلانچینگ لوبیا درون دستگاه بلانچر انجام می‌شود. مکانیسم دستگاه بلانچر، به صورت غرقابی توام با اعمال بخار آب است که موجب حذف آنزیم‌ها و پخت اولیه دانه‌های لوبیا می‌شود.

در بخش دیگری از فرآیند آماده‌سازی، باید سس مورد نیاز جهت تولید کنسرو لوبیا آماده شود. آماده‌سازی این سس با توجه به فرمولاسیون تولید، با ترکیب مواد مختلف از جمله رب گوجه، نمک، زردچوبه و  ادویه درون مخزن دستگاه فرمولاسیون انجام می‌شود. سس آماده‌شده در این مرحله توسط منوپمپ به مخزن نگه‌دارنده محلول‌ریز منتقل می‌شود تا جهت فرآیند تولید، در بخش بعدی، ذخیره گردد.

۲. بخش تولید

در ابتدای بخش تولید، قوطی‌ها از محل دپو، توسط سینی‌ ترافیک و سیستم شوتینگ همراه با استریل به دستگاه پرکن دوار، هدایت شده و سپس با مواد بلانچ‌شده از مرحله قبلی، پر می‌شوند. پس از این مرحله، عمل سس‌ریزی توسط دستگاه محلو‌ل‌ریز پنیوماتیک انجام می‌شود.

 قوطی‌های پرشده از محصول و سس، پس از خروج از محلو‌ل‌ریز بلافاصله وارد دستگاه اگزاست می‌شوند، تا درون این دستگاه، طی عبور از یک نوار انتقال 3 مرحله‌ای، در معرض بخار آب تا 80 درجه سانتی‌گراد گرم شوند. پس از اگزاست، قوطی‌ها بلافاصله وارد درب‌بند می‌شوند تا عمل پلمپ درب قوطی انجام شود. پس از درب‌بندی، قوطی‌ها توسط قوطی‌شور شسته می‌شوند تا مواد اضافه حاصل از فرآیند تولید از سطوح خارجی آن‌ها زدوده شود.

در انتهای بخش تولید، قوطی‌هایی که از مراحل قبل، شسته شده‌اند، توسط اپراتور بر روی ترولی قرار گرفته و درون اتوکلاو قرار داده می‌شوند. پس از آنکه فرآیند استریلیزاسیون و پخت نهایی درون اتوکلاو انجام شده، قوطی‌ها خشک شده و به بخش بسته‌بندی هدایت می‌شوند.

۳. بخش بسته‌بندی

بخش بسته‌بندی کنسرو لوبیا شامل عملیات چاپ اطلاعات تولید و شیرینک کردن است که به‌ترتیب توسط دستگاه‌های جت‌پرینتر صنعتی و شیرینک‌پک اتوماتیک انجام می‌شود.