داستان سیمرکو

صنایع‌ غذایی به‌عنوان یکی از سودآورترین کسب‌‌‌‌‌و‌کارها، همواره ازجمله جذاب‌ترین موضوعاتی بوده‌ که مورد توجه سرمایه‌گذاران بسیاری قرار گرفته است. کارآفرینی در صنایع غذایی یک عرصه وسیع است که می‌تواند دربرگیرنده طیف گسترده‌ای از مشاغل خانگی، کارگاه‌های کوچک زودبازده و کارخانه‌های بزرگ صنعتی باشد. وجود همین دامنه وسیع در مشاغل مرتبط با صنایع غذایی است که باعث شده فرصت‌های سرمایه‌گذاری متنوعی در زمینه تولید محصولات غذایی به وجود آید و سرمایه‌‌گذارانی با اهداف، نیازها و انگیزه‌های متفاوت به آن راه یابند.

شرکت سیمرکو با هدف پاسخگویی به نیازهای متنوع تولید‌کنندگان صنایع غذایی در ایران، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۰ آغاز نموده و هم‌اکنون نزدیک به دو دهه است که در زمینه طراحی و تولید ماشین‌آلات صنایع غذایی فعالیت دارد. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، و لزوم کاهش وابستگی به واردات ماشین‌آلات مورد نیاز تولید، شرکت سیمرکو در تلاش بوده است تا با تسهیل دسترسی تولیدکنندگان به ماشین‌آلات صنایع غذایی، سهم خود را در جهت شکوفایی اقتصاد ملی ادا کند.

خطوط تولید ساخت شرکت سیمرکو در مقیاس کارگاهی و صنعتی و با سطوح متفاوت اتوماسیون از نیمه اتومات تا تمام اتوماتیک به مشتریان عرضه می گردند. جهت اطلاعات به بخش انواع خط تولید ساخت سیمرکو مراجعه نمایید.

تاریخچه شرکت سیمرکو

هسته اولیه شرکت سیمرکو با هدف فعالیت در حوزه طراحی و ساخت ماشین‌آلات صنایع غذایی به صورت خاص در زمینه طراحی و ساخت ماشین آلات محصولات کنسروی شکل گرفت. در اوایل دهه هشتاد، همزمان با تاسیس شرکت سیمرکو، چالشی اساسی پیش روی تولیدکنندگان صنایع غذایی در ایران قرار داشت.

نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات صنایع غذایی یکی از بزرگترین مشکلات آن زمان بود که تولیدکنندگان بسیاری با آن دست‌به‌گریبان بودند. پیدا کردن راه‌حلی برای این مشکل، مساله‌ای بود که ذهن مدیران سیمرکو را در آن زمان به شدت درگیر کرده بود. مدیران شرکت سیمرکو در سال ۱۳۸۵ با اتخاذ یک تصمیم بزرگ، راه‌اندازی خطوط تولید صنایع غذایی را در دستور کار شرکت قرار دادند. اتخاذ این تصمیم مهم، طیف گسترده‌ای از تقاضاها جهت راه‌اندازی خط تولید صنایع غذایی را روانه شرکت نمود.

مهاجرت کردن از تولید سنتی و نیمه‌صنعتی به سمت تولید صنعتی یکی دیگر از مسائل پیش روی تولیدکنندگان در دهه هشتاد بود. روند تولید در صنایع غذایی به صورت اتوماتیک و با استفاده از تکنولوژی‌های برتر مساله‌ای بود که مورد توجه ویژه تیم توسعه و تحقیق شرکت سیمرکو در آن زمان قرار گرفت. با توجه به نیاز بازار داخل به صنعتی شدن تولیدات صنایع غذایی و اهمیت راه اندازی خطوط تولید تمام اتوماتیک، شرکت سیمرکو در سال ۱۳۸۷ حوزه فعالیت خود را در زمینه راه‌اندازی خطوط تولید صنایع غذایی تمام اتوماتیک گسترش داد.

از‌ آن‌جا که فرآیند تولید در بسیاری از انواع صنایع غذایی برای محصولات مختلف، مشابه یکدیگر است، برخی از تولیدکنندگان تمایل دارند بهره‌وری‌های جدیدی را به خط تولید اضافه نمایند.  به‌عنوان مثال ممکن است یک تولیدکننده ترشیجات و شوریجات، تمایل داشته باشد که محصولات مربا و مارمالاد را هم به خط تولید خود اضافه کند. در چنین مواردی باید اصطلاحاتی در خط تولید صورت گیرد تا امکان اضافه شدن یک بهره‌وری جدید به آن فراهم شود. شرکت سیمرکو، از سال ۱۳۹۳، ارائه مشاوره به تولیدکنندگان را به خدمات خود افزوده است، و هم اکنون تیم مشاوره شرکت سیمرکو خدمات مشاوره‌ای خود را در زمینه‌هایی چون بهینه‌سازی خط تولید، بهره‌برداری از خط تولید و برنامه زمان‌بندی تولید، به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

شرکت سیمرکو از سال ۱۳۹۴ به بعد، با اعمال تغییراتی در روند تولید ماشین‌آلات صنایع غذایی به سمت تولید ماشین‌آلات با تکنولوژی‌های پیشرفته (high-tech) سوق پیدا کرده است و این تحول تا به امروز همچنان ادامه دارد. به عنوان مثال ماشین دربندی ساخته شده توسط این شرکت، با ظرفیت ۲۶۰ عدد قوطی در دقیقه، به عنوان یکی از منحصربفردترین ماشین‌های دربندی در ایران و حتی در جهان شناخته می‌شود.

شرکت سیمرکو، هم اکنون پس از گذشت ۲۰ سال، علاوه‌بر اینکه همچنان رسالت اولیه خود یعنی ساخت ماشین‌آلات صنایع غذایی را ادامه می‌دهد، دو هدف راه‌اندازی خط تولید و بهینه‌سازی خط تولید را نیز به عنوان اهداف بنیادین شرکت دنبال می‌کند.

اجرای زیرساخت های کارخانه
راه اندازی صفر تا صد کارخانه توسط گروه صنعتی سیمرکو

تیم‌های تشکیل‌دهنده شرکت سیمرکو

شرکت سیمرکو برای آنکه بهترین محصولات‌وخدمات را به مشتریان ارائه دهد، وظایف خودرا در ۶ بخش جداگانه تفیک می‌کند:

 • دپارتمان مشاوره و طراحی
 • دپارتمان ساخت و تولید
 • دپارتمان اجرا و راه‌اندازی
 • دپارتمان تحقیق و توسعه
 • دپارتمان بازرگانی
 • دپارتمان پشتیبانی و آموزش

هرگونه ایده‌ای درزمینه تولید و بسته‌بندی محصولات غذایی پیش‌ از آنکه به‌مرحله اجرایی برسد باید به‌دقت مورد مطالعه قرار گیرد. تیم مشاوره شرکت سیمرکو سوالات مخاطبان در زمینه چگونگی سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی خطوط تولید صنایع غذایی را پاسخ می‌دهد.

ساخت انواع ماشین‌آلات صنایع غذایی توسط دپارتمان ساخت و طراحی شرکت سیمرکو و با توجه به نقشه‌های اجرایی که در مرحله مشاوره به دست‌ آمده است، انجام شده و برای راه‌اندازی خط تولید در اختیار دپارتمان اجرا و راه‌اندازی قرار می‌گیرد. در مواردی که صرفا خرید ماشین‌آلات صنایع غذایی مد نظر مشتریان باشد، ماشین‌آلات پس از تولید به آن‌ها تحویل داده می‌شوند.

راه‌اندازی خط تولید با کمترین هزینه، راه‌اندازی خط تولید با بیشترین حاشیه سود و چگونگی ارتقاء یک خط تولید برای رسیدن به ظرفیت تولید بیشتر، از جمله مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگانی می‌باشد که در زمینه تولید محصولات غذایی فعالیت دارند، که در مورد هر کدام از آن‌ها، تیم تحقیق و توسعه شرکت سیمرکو راه‌حل‌هایی را مطابق با به‌روزترین روش‌هایی که در دنیا وجود دارند، ارائه می‌دهد.

دپارتمان بازرگانی شرکت سیمرکو، برای مشتریانی که محصول نهایی خود را تولید کرده‌اند، مشاوره‌هایی را در زمینه فروش و بازاریابی محصول ارائه می‌دهد تا بتوانند استراتژی‌ها فروش خود را برای کسب مزیت رقابتی و تثبیت جایگاه در بازار، تنظیم نمایند.

پشتیبانی و آموزش از جمله خدماتی هستند که تیم پشتیبانی و آموزش شرکت سیمرکو به مشتریان ارائه می‌دهد. پشتیبانی به صورت دوره‌ای و یا موردی انجام می‌شود. پشتیبانی دوره‌ای و پشتیبانی موردی در بخش مربوط به پشتیبانی در همین مقاله با جزییات بیشتری توضیح داده خواهند شد.

تعامل با تولیدکنندگان در نمایشگاه آگروفود ۲۰۱۹
مشاوره تخصصی در حوزه راه اندازی خطوط تولید صنایع غذایی

خدمات شرکت سیمرکو

شرکت سیمرکو هم اکنون به مخاطبان و مشتریان خود خدمات هفت‌گانه زیر را ارائه می‌دهد:

 1. مشاوره
 2. تولید ماشین‌آلات صنایع غذایی
 3. اجرای زیرساخت
 4. راه‌اندازی خط تولید صنایع غذایی
 5. تولید آزمایشی محصول
 6. آموزش
 7. پشتیبانی

مشاوره

مشاوران شرکت سیمرکو در چهار حوزه اصلی راه‌اندازی کارخانه، بهره‌برداری از خط تولید، نوع خط تولید، فروش و بازگانی به مخاطبان و مشتریان سیمرکو مشاوره می‌دهند. چهار حوزه خدمات مشاوره‌ای سیمرکو را در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

مشاوره در راه اندازی کارخانه

تیم مشاوره شرکت سیمرکو  اطلاعات تخصصی بر پایه تجربیات ۲۰ ساله خود را در زمینه راه‌اندازی کارخانه‌های صنایع غذایی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا در صورت رسیدن به توافقات نهایی، اقدامات لازم برای راه‌اندازی کارخانه انجام شود. اطلاعاتی که مشاوران شرکت سیمرکو برای راه‌اندازی کارخانه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند، شامل موارد زیر است:

 • مشاوره در امکان‌سنجی و توجیه راه‌اندازی کسب و کار
 • مشاوره جهت سهولت و تسریع اخذ مجوزهای مورد نیاز
 • مشاوره در طراحی و عمران سالن تولید
 • مشاوره در چگونگی اجرای زیرساخت‌های کارخانه (مثلا تهویه، کاشی‌کاری، سپتیک فاضلاب و …)
 • مشاوره در اجرای زیرساخت‌ها و الزامات خط تولید (مثلا اجرای پایپینگ)
 • مشاوره در نصب و راه اندازی ماشین‌آلات
 • مشاوره در تعیین ظرفیت بهینه برای راه‌اندازی خط تولید با توجه به امکانات و آورده‌های مشتری
 • مشاوره در تهیه مواد اولیه

مشاوره در بهره‌بردای‌ خط تولید

بسیاری از خطوط تولید صنایع غذایی داری بهره‌بردای‌های مشترک هستند، به این معنی که با تغییر اندکی در خط تولید و یا با اضافه کردن یک یا دو ماشین‌آلات به آن، می‌توانند محصول دیگری را نیز تولید کنند. به عنوان مثال خط تولید رب گوجه ‌فرنگی با تغییر اندکی در ماشین‌آلات خطوط تولید، می‌تواند به عنوان خط تولید رب انار و یا خط تولید مربا مورد استفاده قرار گیرد. مشاوران شرکت سیمرکو گزینه‌های مختلفی برای بهره‌برداری‌های مشترک از یک خط تولید صنایع غذایی را با در نظر گرفتن پارامترهایی چون محل کارخانه، دسترسی به مواد اولیه، میزان سرمایه‌گذاری و اهداف تولید به مشتریان پیشنهاد می‌دهند.

مشاوره در نوع خط تولید

نوع یک خط تولید و همچین ظرفیت آن، با توجه به امکانات مشتری و منطقه مورد نظر برای احداث کارخانه، تعیین می‌شود‌. تیم مشاوره شرکت سیمرکو با در نظر گرفتن پارامتر‌های موثر در انتخاب یک خط تولید صنایع غذایی انواع خط تولید مناسب برای مشتری را پیشنهاد می‌دهد.

خطوط تولید ارائه شده توسط شرکت سیمرکو  بر حسب میزان کنترل انسانی و همچنین برحسب میزان نو یا اورهال بودن به ۵ دسته اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

خط تولید تمام اتوماتیک

خط تولید تمام اتوماتیک خط تولیدی است که به کمترین نیروی انسانی ممکن نیاز دارد و معمولا به افرادی توصیه می‌شود که تمایل به صرف هزینه ثابت بیشتر به منظور کاهش هزینه‌های جاری را دارند.

از آن‌جا که در خط تولید تمام اتوماتیک نیروی انسانی کنترل کمتری بر روند تولید دارد، محصولات تولید شده معمولا از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

خط تولید با کمترین ماشین‌آلات

خط تولید با کمترین ماشین‌آلات یا به عبارت دیگر خط تولید با حداکثر نیروی انسانی، معمولا به افرادی پیشنهاد می‌شوند که می‌خواهند با کمترین سرمایه‌گذاری وارد بازار شوند تا در صورت گرفتن بازخوردهای مثبت از بازار، به تدریج و به صورت مرحله‌ای، ماشین‌آلات را جایگزین نیروی انسانی کنند.

خط تولید نو

خط تولید نو، خط تولیدی است که تمام ماشین‌آلات آن از همان ابتدا به صورت نو طراحی و تولید می‌شوند. این نوع خط تولید معمولا برای افرادی مناسب است که محدودیتی برای سرمایه‌گذاری ندارند و می‌خواهند با شتاب بیشتری در بازار وارد شده و رشد کنند.

خط تولید اورهال

اگرچه بعضی افراد گاها خط تولید اورهال را به اشتباه معادل با خط تولید دست دوم می‌دانند، اما در واقع خط تولید اورهال خط تولیدی است که ماشین‌آلات آن کاملا تعمیر و بازسازی شده‌اند و با قیمتی بسیار کمتر نسبت به ماشین‌آلات نو، می‌توانند با کارایی بالایی در خدمت تولید باشند.

خط تولید ترکیبی اورهال و نو

خط تولید ترکیبی، خط تولیدی است که برخی از ماشین‌آلات آن به صورت نو و برخی دیگر به صورت اورهال تهیه شده باشند. تعداد و چگونگی ترکیب ماشین‌آلات اورهال و نو، بر حسب سیاست‌های تولیدی مشتری، در جلسه مشاوره، تعیین می‌‌‌شود.

مشاوران شرکت سیمرکو با توجه به درخواست مشتریان حالت‌های مختلفی از ترکیب انواع خطوط تولید را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهند. به عنوان مثال ممکن است برای یک مشتری، خط تولید نو با کمترین نیروی انسانی و برای مشتری دیگر خط تولید اورهال با کمترین ماشین‌آلات پیشنهاد شود.

مشاوره در بازرگانی

رسیدن به فروش بیشتر هدف اصلی هر واحد تولیدی از جمله یک کارخانه صنایع غذایی است. تیم مشاوره شرکت سیمرکو با شناختی که از بازار صنایع غذایی دارد، زمینه‌های داخلی و خارجی برای فروش محصولات را به مشتریان خود معرفی می‌کند.

اجرای زیرساخت

همزمان با تولید ماشین‌آلات در کارخانه، تیم فنی سیمرکو در محل اجرای پروژه حاضر شده و اقدامات لازم برای اجرای زیرساخت‌های مورد نیاز برای راه‌اندازی خط تولید را انجام می‌دهد. اجرای زیرساخت‌های خط تولید شامل ۳ مرحله زیر است:

راه‌اندازی موتورخانه

در تمامی کارخانه‌ها، باید بخشی برای موتورخانه در نظر گرفته شود تا ژنراتور، تابلوبرق، دیگ بخار، کولینگ‌تاور و کلیه تجهیزات مورد نیاز برای تامین انرژی خط تولید در آن نگهداری شوند. تیم فنی تاسیسات شرکت سیمرکو با استقرار در محل کارخانه مشتری، تاقدامات لازم برای تجهیز و راه‌اندازی موتورخانه را انجام می‌دهد.

اجرای زیرساخت‌های اصلی سالن تولید

تیم فنی شرکت سیمرکو با حاضر شدن در سالن تولید کارخانه، اقدامات لازم جهت اجرای زیرساخت‌های اصلی تولید را انجام می‌دهد. زیرساخت‌های اصلی در سالن تولید شامل موارد زیر است:

 • لوله‌کشی آب
 • لوله‌کشی بخار آب
 • لوله‌کشی باد
 • کابل‌کشی برق

اجرای زیرساخت‌های مختص ماشین‌آلات

بعضی از ماشین‌آلات خط تولید صنایع غذایی نیاز به زیرساخت‌های ویژه‌ای دارند که باید قبل از راه‌اندازی، اجرا شوند. به عنوان مثال دستگاه اتوکلا کنسرو نیاز به اجرای یک ریل سقفی برای نصب جرثقیل دارد، که باید در همین مرحله پیاده‌سازی شود. تیم فنی شرکت سیمرکو با شناختی که نسبت به الزامات هر کدام از ماشین‌آلات صنایع غذایی دارند، زیرساخت‌های مختص هر کدام از آن‌ها را در این مرحله اجرا می‌نماید.

راه‌اندازی خط تولید

پس از آنکه اقدامات لازم جهت اجرای زیرساخت‌های مورد  نیاز خط تولید انجام شد، ماشین‌آلات با توجه به نقشه‌های جانمایی در جای مناسب خود قرار داده می‌شوند و پس از متصل شدن به لوله‌‌ها و تاسیسات موردنیاز، راه‌اندازی می‌شوند. تیم فنی شرکت سیمرکو در مرحله راه‌اندازی خط تولید الزامات مورد نیاز برای تاسیسات مثل فشار هوا، بخار آب و … را در نظر می‌گیرد، سپس با کنترل همه موارد فنی و ایمنی، اقدام به راه‌اندازی خط تولید در محل کارخانه مشتری می‌نماید.

تولید آزمایشی محصول

شرکت سیمرکو به عنوان یک شرکت طراح و تولید‌کننده ماشین‌آلات صنایع غذایی خود را موظف می‌داند تا عملکرد مناسب ماشین‌آلات را تا رسیدن به محصول نهایی، تضمین نماید. به همین منظور، تولید آزمایشی محصول به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات شرکت، در دستور کار تیم فنی قرار گرفته تا خط تولید برای هدفی که در پی آن بوده است، یک بار به طور کامل راه‌اندازی و آزمایش شود.

به عنوان مثال اگر هدف نهایی کارخانه، تولید کنسرو تن ماهی باشد، تیم فنی سیمرکو با وارد کردن بخشی از مواد اولیه (ماهی‌) به خط تولید، کنسرو تن ماهی را یک بار به طور آزمایشی تولید می‌کند. محصول آزمایشی پس از تولید، به مدت دو هفته در دمایی بین ۲۹ تا ۳۱ درجه سانتیگراد در اتاق قرنطینه نگهداری می‌شود، و سپس در اختیار بازرسان سازمان معاونت غذا و دارو قرار می‌گیرد تا با تهیه نمونه شاهد و انجام آزمایشات تدوین شده سازمان ملی استاندارد ایران بر روی آن، در صورت تائید شدن، مجوز بهره‌برداری به کارخانه داده شود.

شرکت سیمرکو خدمات آموزشی خود را به مشتریان توسط تیم‌های مجزا و در قالب ۳ موضوع اصلی زیر ارائه می‌دهد:

 • آموزش فرمولاسیون
 • آموزش تامین و نگهداری ماشین‌آلات
 • آموزش برنامه‌ریزی تولید

آموزش فرمولاسیون

تیم آموزش تولید و فرمولاسیون سیمرکو، با تنظیم جلساتی با مدیر تولید کارخانه، آموزش‌های لازم برای فرمولاسیون تولید را به او ارائه می‌دهد تا از کیفیت محصولاتی که با ماشین‌آلات سیمرکو تولید شده‌اند، اطمینان حاصل شود.

آموزش تامین‌و نگهداری ماشین‌آلات

تامین و نگهداری ماشین‌آلات خط تولید همواره یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که می‌تواند یک از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده‌ در موفقیت یک کارخانه صنایع غذایی باشد. تیم آموزش شرکت سیمرکو موارد لازم برای آنکه ماشین‌آلات خط تولید بتوانند با کمترین استهلاک و بیشترین کارایی به فعالیت خود ادامه دهند، به پرسنل خط تولید ارائه می‌دهد تا از سلامت خط تولید و فعال بودن آن در درازمدت مطمئن شود.

آموزش برنامه‌ریزی تولید

برنامه‌ریزی برای تولید، مهم‌ترین موضوع مدیریتی یک خط تولید است، که نیاز به تخصص و دانش فراوانی دارد. تیم آموزش شرکت سیمرکو تکنیک‌هایی را به مدیران خط تولید ارائه می‌دهد که برخاسته از تجربیات چندین ساله این شرکت در زمینه تولید انواع ماشین‌آلات صنایع‌غذایی است و می‌تواند تاثیر مثبتی در انتخاب یک برنامه ریزی تولید بهینه برای کارخانه داشته باشد.

علاوه بر محورهای آموزشی اصلی، شرکت سیمرکو آموزش‌های دیگری در زمینه های مرتبط با تولید، به مشتریان ارائه می‌دهد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از :

 • آموزش‌ ثبت سفارش مشتریان
 • آموزش کنترل کیفی محصولات
 • آموزش نحوه انبار‌داری
 • آموزش بازرگانی

پشتیبانی

فرآیند پشتیانی شامل همه اقداماتی است که نگهداشت ماشین‌آلات صنایع غذایی و در صورت لزوم تعمیر و بازگرداندن آن‌ها به چرخه تولید را تضمین می‌‌کند. بازرسی‌های روزانه، رفع اشکالات فنی و پایش مداوم عملکرد ماشین‌آلات، از جمله اقداماتی هستند که در چارچوب یک پشتیبانی مناسب، می‌توانند بقای یک خط تولید را برای مدتی طولانی بیمه نمایند. شرکت سیمرکو قراردادهای پشتیبانی با مشتریان را به دو صورت زیر منعقد می‌نماید:

 • پشتیبانی دوره‌ای
 • پشتیانی موردی

پشتیبانی دوره‌ای

قراردادهای پشتیبانی دوره‌ای به صورت مجزا از قرارداد فروش بین مشتری و شرکت سیمرکو به این صورت تنظیم می‌گردد که با توجه به شرایطی که در قرارداد به توافق طرفین رسیده است، سلامت ماشین‌آلات خط تولید و فعال بودن خط تولید طی مدت معلومی که در قرارداد آمده است، توسط شرکت تضمین می‌شود. طی این قرارداد، متخصصان فنی سیمرکو بازدیدهای منظمی را به صورت دوره‌ای از کارخانه موردنظر خواهند داشت و هر گونه عاملی را که می‌تواند اختلالی در خط تولید ایجاد کند، شناسایی کرده و اصلاح می‌نمایند.

پشتیبانی موردی

قراردهای پشتیبانی موردی همراه با قرارداد فروش به مشتریان ارائه می‌شود، و بر اساس آن، هر زمان که اختلالی در عملکرد هر کدام از ماشین‌آلات خط تولید توسط مشتری به شرکت گزارش شود، تیم فنی سیمرکو در کوتاه‌ترین زمان (برحسب فاصله از ۶ تا ۲۴ ساعت) در محل کارخانه مشتری حاضر  می‌شود و اقدامات لازم جهت عیب‌یابی و رفع نقص را انجام ‌می‌دهد.

بازدید از کارخانه مشتری
بازدیدهای دوره ای از کارخانه مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.